155955-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Aarhus ReWater - Udbud af tre totalentrepriser vedr. afskærende ledninger
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aarhus ReWater - Udbud af tre totalentrepriser vedr. afskærende ledninger
Beschreibung: Som en del af Aarhus Vand Forsyning A/S’ arbejde med at gennemføre adskillelse af regn- og spildevand i Aarhus samt realisering af Aarhus ReWater i området ved Tangkrogen i Aarhus skal der udføres afskærende ledninger fra hhv. Åby og Viby Renseanlæg til Marselis Boulevard/Strandvejen i tre tracéer. Aarhus Vand udbyder som følge heraf tre separate totalentrepriser – én pr. tracé - vedrørende etablering af disse afskærende ledninger. Entrepriserne (udførelsesarbejderne) skal som udgangspunkt forventes udført i perioden medio 2027 til ultimo 2030.
Vorherige Bekanntmachung: 360862-2024
Interne Kennung: Afskærende ledninger
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232411 Bau von Schmutzwasserleitungen, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 (Trankær)
Beschreibung: Projektering og udførelse af afskærende ledninger fra Slet via Chr. X’s vej og Jyllands Allé til Skovbrynet, af en returledning fra Filtenborg Plads til oppumpningsbrønd ved Slet på samme strækning i samme grav, af tilslutning og forlængelse af to eksisterende trykledninger fra station 0 til oppumpningsbrønd ved Slet med returledningen i samme grav inklusive tilslutning til eksisterende returledning samt af en returledning fra Trankær pumpestation nr. 154 til Giber Å. Længden af tracéet er ca. 6,7 km.
Interne Kennung: Afskærende ledninger - Delaftale 1 (Trankær)
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 (Viby)
Beschreibung: Projektering og udførelse af afskærende ledninger fra Viby Renseanlæg til Jyllands Allé. Længden af tracéet er ca. 3,3 km.
Interne Kennung: Afskærende ledninger - delaftale 2 (Viby)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232411 Bau von Schmutzwasserleitungen, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 (Åby)
Beschreibung: Projektering og udførelse af afskærende ledninger fra Åby Renseanlæg til Marselis Boulevard. Tunnelering fra Thomas Koppels Gade under banegraven til Nordborggade er ikke omfattet af Delaftale 3, men udføres ved anden entreprenør uafhængigt af Delaftale 3’s totalentreprise. Tracéet løber således fra Åby Renseanlæg til Thomas Koppels Gade og igen fra Nordborggade til Marselis Boulevard. Længden af tracéet er ca. 2,1 km.
Interne Kennung: Afskærende ledninger - delaftale 3 (Åby)