2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup dostarczenie i wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego w ramach projektu pn. „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu”
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest Dostarczenie i wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego dla Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu Sp. z o.o. 2. Przedmiot zamówienia składa się z 1 części: Część 1 – Dostarczenie i wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego 3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: DZP.272.4.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z obiektywnych i nieprzekraczalnych terminów rzeczowych oraz finansowych właściwych dla przedsięwzięć realizowanych w ramach inwestycji D1.1.2 KPO, obejmującej przyspieszenie transformacji cyfrowej ochrony zdrowia, w tym integrację i rozbudowę systemów informatycznych, digitalizację dokumentacji medycznej oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Z informacji publikowanych w dokumentach i komunikatach dotyczących inwestycji D1.1.2 wynika, że realizacja rzeczowa przedsięwzięcia powinna zostać zakończona do 31 maja 2026 r., natomiast końcową datą kwalifikowalności wydatków (ostateczną datą ponoszenia wydatków) jest 30 czerwca 2026 r.; wskazywany termin 31 maja 2026 r. ma charakter terminu maksymalnego dla zrealizowania wszystkich zadań przedsięwzięcia, w tym osiągnięcia wskaźników. Uwarunkowania te pozostają spójne z ramami czasowymi Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, w ramach których spełnienie kamieni milowych i wartości docelowych jest oceniane w odniesieniu do terminów granicznych, a wypłaty środków na rzecz państw członkowskich mają charakter czasowo ograniczony. W praktyce oznacza to konieczność takiego zaplanowania i przeprowadzenia postępowania oraz realizacji zamówienia, aby możliwe było terminowe wykonanie prac, ich odbiór oraz rozliczenie, zgodnie z dokumentacją przedsięwzięcia i zasadami kwalifikowalności wydatków. W konsekwencji, każde wydłużenie etapu wszczęcia i przeprowadzenia postępowania, w tym etapu składania ofert, skraca realny czas niezbędny na wykonanie zamówienia, jego wdrożenie, integrację, testy, odbiory, szkolenia użytkowników, uruchomienie produkcyjne oraz rozliczenie przedsięwzięcia w sposób umożliwiający terminowe osiągnięcie wskaźników i zachowanie kwalifikowalności wydatków. Skrócenie terminu składania ofert z 35 dni do 15 dni pozwala ograniczyć etap przyjmowania ofert o 20 dni kalendarzowych, co w warunkach napiętego harmonogramu KPO ma znaczenie materialne: umożliwia wcześniejsze zawarcie umowy i rozpoczęcie realizacji, a tym samym ogranicza ryzyko niewykonania zakresu rzeczowego do 31 maja 2026 r. oraz ryzyko poniesienia wydatków po 30 czerwca 2026 r., które nie mogłyby zostać uznane za kwalifikowalne, a w konsekwencji musiałyby zostać pokryte ze środków własnych zamawiającego lub skutkowałyby obowiązkiem zwrotu środków. Należy również uwzględnić, że przedmiot zamówienia dotyczy rozwiązań cyfrowych i bezpieczeństwa systemów przetwarzających dane medyczne oraz wspierających udzielanie świadczeń zdrowotnych; opóźnianie wdrożeń utrwala stan podwyższonego ryzyka zakłóceń ciągłości działania systemów krytycznych, a także ryzyko incydentów bezpieczeństwa w środowisku teleinformatycznym, co może przekładać się na bezpieczeństwo pacjentów i ciągłość udzielania świadczeń. Skrócenie terminu pozostaje proporcjonalne do wskazanego celu i mieści się w ustawowym minimum wynikającym z art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp, przy czym nie narusza zasady uczciwej konkurencji ani równego traktowania wykonawców, ponieważ postępowanie ma charakter otwarty, a komplet dokumentów postępowania (w szczególności SWZ wraz z załącznikami) jest udostępniany niezwłocznie i w całości w formie elektronicznej, co umożliwia wykonawcom przygotowanie ofert w terminie 15 dni; komunikacja w toku postępowania odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, a zamawiający zapewnia jednakowy dostęp do informacji poprzez publikację wyjaśnień i odpowiedzi w sposób przewidziany ustawą. W ocenie zamawiającego, przy zachowaniu powyższych warunków, termin 15 dni jest wystarczający dla profesjonalnych wykonawców działających na rynku rozwiązań informatycznych dla ochrony zdrowia, a jednocześnie jest niezbędny do zabezpieczenia interesu publicznego, jakim jest terminowe i prawidłowe wykonanie przedsięwzięcia finansowanego ze środków KPO oraz uniknięcie ryzyka utraty dofinansowania lub konieczności finansowania wydatków ze środków własnych.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Dostarczenie i wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego dla Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu Sp. z o.o. Część 1 – Dostarczenie i wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego