2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jihoslovanské mauzoleum - III. ETAPA, 2. podetapa
Beschreibung: Předmětem veřejné zakázky „Jihoslovanské mauzoleum - III. ETAPA, 2. podetapa“ jsou služby spojené se zadokumentováním, vymístěním, ošetřením a navrácením lidských ostatků a dřevěných rakví. V kryptě objektu mauzolea jsou v dřevěných rakvích uloženy ostatky vojáků pocházejících z krajin tehdejšího Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávie), kteří zemřeli ve vojenských nemocnicích v průběhu první světové války. Dále jsou v kryptě uloženy ostatky několika zemřelých zajatců. Exhumované ostatky byly do mauzolea dovezeny z různých míst Moravy a Slezska a pietně uloženy v roce 1928. Celkem je v objektu uloženo 1224 ostatků vojáků. Před započetím vlastního ošetření budou rakve s ostatky zdokumentovány dle předem nastaveného systému označování ostatků a rakví, tak aby nedošlo k promíchání či záměně ostatků. Je nutné provést také pečlivou evidenci umístění jednotlivých rakví za účelem jejich umístění zpátky. Prázdná místa v regálech nelze bez bližšího prozkoumání v některých případech bezpečně určit za místa původně prázdná nebo za místa původního uložení rakví. Ostatky, které jsou umístěny v rakvích neumožňujících manipulaci, budou uloženy do pevných papírových krabic – ne pytlů, ve kterých by se mohly poškodit. Ostatky, které se nenacházejí v rakvích, budou pečlivě zdokumentovány, roztříděny a uloženy do papírových krabic za přítomnosti antropologa. Zhotovitel bere na vědomí, že uložené materiály jsou infikovány a degradovány především plísněmi a hnilobnými procesy. Choroboplodné zárodky onemocnění, které byly příčinou úmrtí některých vojáků (příčinou úmrtí pohřbených vojáků je v naprosté většině podlehnutí zranění, avšak jako příčina smrti se v určité míře vyskytují také infekční onemocnění – tuberkulóza, tyfus, cholera, malárie), jsou dnes pravděpodobně již neživé. S ohledem na tuto skutečnost budou při práci v prostoru krypty a při manipulaci s ostatky a rakvemi použity adekvátní ochranné pracovní pomůcky (ochranný oblek, obuv nebo návleky, respirátor min. třídy FFP3, ochranné brýle, rukavice…). Tyto ochranné pracovní prostředky budou po použití dle opotřebení měněny tak, aby byla zachována jejich ochranná funkce. Zhotovitel je při provádění prací povinen postupovat v souladu se zákonem č. 256/2001 Sb., zákon o pohřebnictví a jeho novelizací – zákon č. 193/2017 Sb., a dále v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb. § 92, odst. 1. Pro převoz ostatků budou použity pevné papírové krabice, ne pytle, ve kterých se mohou ostatky poškodit (1 krabice pro 1 skelet)! Číselné označení na nových rakvích bude provedením mírně odlišné od původního. Tak, aby bylo rozlišeno, které rakve jsou původní a které jsou nové. K ošetření a sušení ostatků a rakví je třeba uvažovat s prostory o minimální ploše 300 m2 relevantně temperovanými a větranými, rozdělenými minimálně na primární sklad ostatků a rakví, prostory určené k ošetření a sušení ostatků, prostory určené k ošetření a sušení rakví a sklad ošetřených a vysušených rakví a ostatků. Nelze vyloučit, že se v rakvích budou nacházet mimo ostatků také zbytky textilií (rubáše, obvazy…) nebo předměty (či jejich pozůstatky) pohřební výbavy zemřelého (osobní věci, vojenské řády, předměty s náboženskou tematikou…). V případě, že tyto předměty budou nalezeny, je třeba určit, které z nich budou konzervovány a které ne. Rozhodnutí o tom, které předměty budou konzervovány, provede vedoucí projektu. Zhotovitel bere na vědomí přítomnost dalšího subjektu (stavební společnost provádějící opravu krypty včetně restaurování vybraných prvků) a je povinen poskytnout mu potřebnou součinnost. Dodavatel, či zájemce o veřejnou zakázku se zavazuje z pietních důvodů zajistit, že on sám ani jeho poddodavatelé či jiné osoby, které dodavatel či zájemce o veřejnou zakázku k plnění předmětu díla použije, nebude při výkonu prací jakýmkoli způsobem zveřejňovat či jinak šířit při práci pořízené fotografie, audiovizuální záznamy nebo jiné zobrazení lidských ostatků, a to ani na sociálních sítích, digitálních úložištích, médiích či jinými formami veřejného nebo neveřejného sdílení. Dodavatel či zájemce o veřejnou zakázku se dále zavazuje přijmout veškerá přiměřená organizační, technická a kázeňská opatření k tomu, aby k porušení povinností uvedených v předchozím odstavci nedošlo. Dodavatel či zájemce o veřejnou zakázku odpovídá za veškeré jednání osob, které k plnění předmětu díla použije, jako za své vlastní. Uvedená omezení se týkají i účastníků prohlídky místa plnění. Bližší specifikace předmětu plnění je obsahem příslušných částí zadávací dokumentace (dále jen „ZD“).
Interne Kennung: 25200
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98370000 Dienstleistungen des Bestattungswesens
5. Los
Los: LOT-0001