See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse - fagentrepriseaftaler Roskilde Tekniske skole
Beschreibung: Roskilde Tekniske Skole ønsker at offentliggøre en frivillig forudgående bekendtgørelse om direkte tildeling af tre fagentrepriseaftaler i forbindelse med udførelsen af CTS, sprinkler og spånsug på Pulsen 8.
Interne Kennung: Profylaksebekendtgørelse - RTS fagentrepriseaftaler
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Roskilde Tekniske Skole ønsker at offentliggøre en frivillig forudgående bekendtgørelse om direkte tildeling af tre fagentrepriseaftaler i forbindelse med udførelsen af CTS, sprinkler og spånsug på Pulsen 8. Roskilde Tekniske Skole har tidligere udbudt en samlet entreprise (hovedentreprenør), hvor de tre fagentreprenører var underentreprenører. Roskilde Tekniske Skole var nødsaget til at afslutte samarbejdet med hovedentreprenøren. Hovedentreprenøren og underentreprenørerne havde deltaget i et integreret samarbejde med rådgiver og Roskilde Tekniske Skole. Underentreprenørene på CTS, sprinklere og spånsug havde opnået stor viden omkring projektet, da hovedtrepriseaftalen blev afsluttet. For at sikre den viden som fagentreprenørerne allerede havde tilegnet sig om proektet, så agter Roskilde Tekniske Skole at indgå tre fagentrepriseaftaler ved direkte tildeling efter udbudslovens § 8. De tre fagentreprise er tildelt til følgende entreprenører: - CTS: O&J Comfort A/S Ørnevej 1 6705 Esbjerg Ø CVR 14182233 Beløb: 2.700.000 kr. ekskl. moms - Sprinklere: DTEK A/S Juelstrupparken 12 9530 Støvring CVR 26264391 Beløb: 6.000.000 kr. ekskl. moms - Spånsug: Technor ApS Sjællandsvej 22 9500 Hobro CVR 19962571 Beløb: 7.400.000 kr. ekskl. moms Roskilde Tekniske Skole offentliggjorde en udbudsbekendtgørelse med udbud af hovedentreprisen for Pulsen 8 ved bekendtgørelse ID. c8a1edec2f9246a283883e774973f790 01 den 3. marts 2025. . Når Roskilde Tekniske Skole har fundet en vindende hovedentreprenør, vil fagentreprenørne på CTS, sprinkler og spånsug blive underentreprenører til den vindende hovedentreprenør.
Interne Kennung: Profylaksebekendtgørelse - fagentrepriseaftaler Roskilde Tekniske skole