157273-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af vedligeholdelse og videreudvikling af ESDH-system
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af vedligeholdelse og videreudvikling af ESDH-system
BeschreibungUdbuddet omfatter en kontrakt om vedligeholdelse og videreudvikling af ordregivers eksisterende ESDH-system (Public 360), som ordregiver har fået tilpasset, og som ordregiver har en tidsubegrænset brugsret til. Leverandøren skal fra overtagelsesdagen vedligeholde og supportere alle dele af systemet, herunder levere sådanne ydelser, der er nødvendige for at holde systemet i god og driftssikker stand, samt sikre, at systemet i hele kontraktens løbetid opfylder alle kontraktens krav og i øvrigt understøtter ordregivers forretningsmæssige mål. Kontrakten skal således give ordregiver mulighed for at nyttiggøre licenserne i forhold til et udbud af vedligeholdelse og videreudvikling af ESDH-systemet. Ordregiver råder over ca. 120 brugerlicenser. Af rettighedsmæssige årsager er det alene Tietoevry som producent, der kan vedligeholde Public 360, hvorfor udbuddet i praksis forudsætter, at Tietoevry indtræder som underleverandør til samtlige de leverandører i markedet, der måtte være interesseret i udbuddet. Det påhviler i den forbindelse ordregiver at sikre, at der er en tilstrækkelig konkurrence mellem tilbudsgiverne. I forbindelse med udbuddet har ordregiver udarbejdet en skriftlig instruks til Tietoevry, der sikrer, at Tietoevry behandler alle hovedleverandører lige, ligesom ordregiver løbende udøver den nødvendige kontrol hermed på basis af de i instruksen fastsatte kontrolmekanismer. Ordregiver forestår selv driften af systemet. Udbuddet omfatter en kontrakt, der indeholder elementer af såvel en offentlig kontrakt som en rammeaftale. Kontrakten omfatter således både leverandørens pligt til at levere vedligeholdelse af det eksisterende ESDH-system, ligesom der vil indgå et element af rammeaftale i forbindelse med ordregivers mulighed for i kontraktperioden at bestille ændringer og videreudvikling af systemet, så systemet løbende kan tilpasses udviklingen i ordregivers forretningsmæssige behov. I henhold til Udbudslovens § 49, stk. 2 om opdeling i delkontrakter (opdel-eller-forklar-princippet) er det ordregivers vurdering, at anskaffelsen ikke kan opdeles, idet der er tale om udbud af en kontrakt om sammenhængende ydelser, som ikke kan opdeles i delaftaler henset til ordregivers behov for en samlet kontrakt med et samlet ansvar.
Interne KennungFolketingets Ombudsmand
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
5. Los
LosLOT-0000