See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgivning til ny Daginstitution i Virring
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører anskaffelse af totalrådgivning til Skanderborg Kommune ved opførsel af ny daginstitution i Virring, som skal huse 100 børn (20 vuggestuepladser og 80 børnehavepladser), men også indrettes som et fleksibelt dagtilbud til 0-6 årige, så huset over tid kan tilpasse sig de aktuelle behov og rumme variationer af både børnehavepladser og vuggestuepladser. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud , og består både af en prækvalifikationsfase (jf. afsnit 2) og en tilbudsfase (jf. afsnit 3). Det vil udelukkende være de prækvalificerede virksomheder, der inviteres til at afgive tilbud. Den nye daginstitution i Virring skal imødekomme kapacitetsbehovet for børnepasning, herunder erstatte den midlertidige institution Børnehuset Toftegården. Daginstitutionen skal opføres iht. Statens Byggeforskningsinstitut kvalitetsniveau C med tilhørende produktionskøkken. Normeringen for den nye daginstitution er 100 børn fordelt på 20 vuggestuebørn og 80 børnehavebørn samt 26-30 voksne fordelt på pædagogisk personale og øvrige medarbejdere. Daginstitutionen skal dog indrettes som et fleksibelt dagtilbud til 0-6 årige, så huset over tid kan tilpasse sig de aktuelle behov og rumme variationer af både børnehavepladser og vuggestuepladser. Normering: 20 VU-børn, 80 BH-børn fordelt på 5-6 grupper Personale: 26-30 stk. inkl. køkkenpersonale Samlet bruttoareal: 760 m2 Byggeriet forventes at skulle udbydes en Totalrådgiver som en Hovedentreprise via en begrænset udbud. - Bæredygtighed og CO2 Skanderborg Kommune ønsker at efterlade så få klima- og miljøbelastede aftryk som muligt. Det skal ske ved helhedsorienterede tilgang, der sikrer, at kommunens bygninger er bæredygtige i både social, økonomisk, klima og miljømæssig henseende. I Udbudsmaterialets Bilag A – Programoplæg er kravene til bl.a. bæredygtighed angivet. Foruden at skulle opfylde Skanderborg Kommunes ”Politik for Kommunalt Byggeri”, skal byggeriet bygges efter gældende Bygningsreglement. Der forventes, at skulle ansøges om byggetilladelse i 2025. - Kunstnerisk udsmykning Der er afsat 1% af håndværkerudgifter til integreret kunstnerisk udsmykning af byggeriet. Bygherre varetager valg af kunstform og omfang af integration i byggeriet i samarbejde med totalrådgiveren og Skanderborg Kommunes Kunstråd.
Vorherige Bekanntmachung: 690905-2024
Interne Kennung: 370431
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optioner: Udbuddet omfatter en option, der vedrører timepriser for udførelse af ydelserne i Bilag B – Projektspecifik ydelsesbeskrivelse, pkt. 9.41 (bygherreleverancer). Omfattede ydelser til de i Bilag M.2 – Tilbudsliste anførte timepriser. Bygherre vil i forbindelse med første projektarbejdsmøde beslutte, om optionen vil blive udnyttet samt i hvilket omfang dette i givet fald vil være tilfældet. For yderligere vedrørende vilkårene for optionen henvises til Udkast til Rådgiveraftalen