2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zintegrowany, jednolity system rozliczeń telekomunikacyjnych dla Resortu Obrony Narodowej
Beschreibung: Zintegrowany, jednolity system rozliczeń telekomunikacyjnych dla Resortu Obrony Narodowej
Interne Kennung: 2814.6.2025.MP
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zasadniczą potrzebą, którą Zamawiający chce osiągnąć poprzez przedmiotowe zamówienie jest pozyskanie „Zintegrowanego, jednolitego systemu rozliczeń telekomunikacyjnych dla resortu obrony narodowej”. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się pozyskanie licencji na oprogramowanie, usługę wdrożenia systemu zgodnie w wymaganiami resortu, jak również gwarancyjną usługę wsparcie technicznego świadczoną przez okres 36 miesięcy oraz zakup pakietu szkoleń dla operatorów systemu. Pilna konieczność pozyskania nowego systemu rozliczeń telekomunikacyjnych wynika z faktu, że obecnie użytkowany system SARA jest eksploatowany od ponad 20 lat. Pomimo jego wieloletniego dostosowywania do zmieniających się potrzeb resortu obrony narodowej możliwości jego dalszego rozwoju zostały wyczerpane. Wynika to głównie z faktu zakończenia wsparcia technicznego dla komponentów zewnętrznych systemu. Skutkuje to zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa systemu, co zostało potwierdzone w wyniku przeprowadzonych w 2023 roku testów bezpieczeństwa. Powołany w 2024 roku zespół specjalistów z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Regionalnego Centrum Informatyki Warszawa dokonał analizy dostępnych na rynku rozwiązań systemów rozliczeń telekomunikacyjnych a następnie przedstawił wnioski i rekomendację dotyczące dalszego rozwoju systemu. Główną rekomendacją było przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na pozyskanie nowego systemu. Wnioski i rekomendacje zostały zaakceptowane przez Dowództwo DKWOC. Dążąc do minimalizacji ryzyka wycieku danych osobowych użytkowników służbowych telefonów komórkowych oraz innych wrażliwych danych przetwarzanych w systemie rozliczeń telekomunikacyjnych (w tym danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną) koniecznym jest jak najszybsze wyłonienia dostawcy nowego systemu rozliczeń. Dostawa nowoczesnego, objętego pełnym wsparciem technicznym przez producenta, systemu rozliczeń telekomunikacyjnych oraz jego wdrożenie po dostosowaniu do potrzeb Resortu Obrony Narodowej jest istotnym elementem bezpieczeństwa całych Sił Zbrojnych, w obliczu nieustannych ataków cybernetycznych na krajowe systemy informatyczne. Jednocześnie, należy podkreślić iż rozstrzygnięcie ww. postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem standardowych terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (w wymiarze 30 dni) oraz składania ofert (w wymiarze 40 dni), znacznie wydłuża okres funkcjonowania obecnego, podatnego na cyberataki systemu rozliczeń. Ponadto szybkie wyłonienie Wykonawcy zwiększy ilość dostępnych dni na dostosowanie do potrzeb ron i wdrożenie systemu w 2025 r.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001