See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: INDKØB AF INSTRUMENTERING TIL MASSESPEKTROMETRI TIL KI
Beschreibung: Kemisk Institut er Københavns Universitets centrum for forskning og undervisning i kemi. Instituttet beskæftiger sig med studiet af stoffer og materialers egenskaber, vekselvirkninger og transformationer. Kemi er af afgørende betydning for samfund og erhvervsliv, f.eks indenfor energi, bæredygtighed, miljø og sundhed. Instituttet bidrager ved udvikling af nye eller forbedrede stoffer, materialer og processer, samt produktion af kandidater. Instituttet står for en uddannelser i kemi, medicinalkemi og nano-science. Derudover bidrager instituttet til uddannelser i biokemi, biologi, molekylær biomedicin, miljøkemi og sundhed, og bioteknologi. Kemisk Institut har en delt massespektrometri-facilitet, som giver forskere og studerende adgang til flere forskellige typer massespektrometriske målinger, både med brugeradgang (walk-on) og som opgaver udført af staben. Et af de meget benyttede walk-on instrumenter er vores MALDI-MS instrument, som nu er modent til en udskiftning/opgradering. Over de seneste to år har det eksisterende MALDI-instrument haft omkring 100 unikke brugere. Den valgte instrumentering er teknisk unik på flere parametre, herunder integreret lysoptisk mikroskopi sammen med massespektrometri (5, 10 og 40 gange optisk forstørrelse), mulighed for mekanisk fokusering i Z-retningen (dybde), høj frekvens af laser (20 kHz), laser fokus til 5 um, thermostateret flyvetidsrør og muligheden for benyttelse til både MALDI- og electrospray MS gennem demonterbar MALDI/electrospray-kilde. Højere masser håndteres gennem separat lineær detektor, med identisk prøve interface.
Interne Kennung: 043-1964/26-7000
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0000