2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud - Rammeaftale på kran-, baksnings- og transportydelser til Stenlille
Beschreibung: Ordregiver ønsker at anskaffe kran-, baksnings- og transportydelser til Stenlille Gaslager med tilhørende lokationer. For yderligere detaljer vedrørende anskaffelsen henvises til de tilhørende bilag. Den samlede anskaffelse indkøbes for en periode på 4 år fra rammeaftaleunderskrift med mulighed for forlængelse to gange á 24 måneder. Rammeaftalens forventede værdi er 6.500.000 DKK, og den maksimale værdi inkl. forlængelser er 13.000.000. DKK. Udbuddet er opdelt i følgende delaftaler: • Delaftale 1: Mobilkraner - Forventet omsætning: 3.250.000 DKK (maksimale værdi 6.500.000 DKK) • Delaftale 2: Lastbilkraner - Forventet omsætning: 3.250.000 DKK (maksimale værdi 6.500.000 DKK) Der kan afgives tilbud på én eller flere delaftaler. Tilbud på flere delaftaler skal kunne stå alene og må ikke gøres afhængige af hinanden. Estimatet er baseret på dels historisk forbrugsdata ift. driftsudgifter samt projektudgifter og dels på en prognose ift. de fremtidige renoveringer af kaverner og eventuelle projekter. Der er stor usikkerhed forbundet med prognoserne for estimeret værdi på de fremtidige projekter på Stenlille lokationen, da disse er direkte påvirket og dikteret af udefrakommende faktorer, samt undergår hastig forandring og udvikling. Forbruget kan alene anses som et estimat, og er som følge heraf ikke forpligtende for Ordregiver. Ordregiver har ret, men ikke pligt, til at købe de af rammeaftalen omfattede ydelser hos den valgte tilbudsgiver, jf. rammeaftalens pkt. 1.3
Interne Kennung: 24/09781
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i 6 måneder fra den anførte tilbudsfrist. Såfremt tilbudsgiver i forbindelse med forhandlingsfasen udarbejder og indleverer reviderede tilbud, skal disse tilbud tillige vedstås i 6 måneder fra tilbudsfristen for disse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60181000 Vermietung von Lastwagen mit Fahrer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 42414410 Kräne für den Aufbau auf Lastwagen, 76000000 Mit der Gewinnung von Erdöl und Erdgas verbundene Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Mobilkraner
Beschreibung: Ordregiver ønsker at anskaffe kran-, baksnings- og transportydelser til Stenlille Gaslager med tilhørende lokationer. For yderligere detaljer vedrørende anskaffelsen henvises til de tilhørende bilag. Den samlede anskaffelse indkøbes for en periode på 4 år fra rammeaftaleunderskrift med mulighed for forlængelse to gange á 24 måneder. Delaftale 1: Mobilkraner - Forventet omsætning: 3.250.000 DKK (maksimale værdi 6.500.000 DKK) Der kan afgives tilbud på én eller flere delaftaler. Tilbud på flere delaftaler skal kunne stå alene og må ikke gøres afhængige af hinanden. Estimatet er baseret på dels historisk forbrugsdata ift. driftsudgifter samt projektudgifter og dels på en prognose ift. de fremtidige renoveringer af kaverner og eventuelle projekter. Der er stor usikkerhed forbundet med prognoserne for estimeret værdi på de fremtidige projekter på Stenlille lokationen, da disse er direkte påvirket og dikteret af udefrakommende faktorer, samt undergår hastig forandring og udvikling. Forbruget kan alene anses som et estimat, og er som følge heraf ikke forpligtende for Ordregiver. Ordregiver har ret, men ikke pligt, til at købe de af rammeaftalen omfattede ydelser hos den valgte tilbudsgiver, jf. rammeaftalens pkt. 1.3
Interne Kennung: 24/09781 - Mobilkraner
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Lastbilkraner
Beschreibung: Ordregiver ønsker at anskaffe kran-, baksnings- og transportydelser til Stenlille Gaslager med tilhørende lokationer. For yderligere detaljer vedrørende anskaffelsen henvises til de tilhørende bilag. Den samlede anskaffelse indkøbes for en periode på 4 år fra rammeaftaleunderskrift med mulighed for forlængelse to gange á 24 måneder. Delaftale 2: Lastbilkraner - Forventet omsætning: 3.250.000 DKK (maksimale værdi 6.500.000 DKK) Der kan afgives tilbud på én eller flere delaftaler. Tilbud på flere delaftaler skal kunne stå alene og må ikke gøres afhængige af hinanden. Estimatet er baseret på dels historisk forbrugsdata ift. driftsudgifter samt projektudgifter og dels på en prognose ift. de fremtidige renoveringer af kaverner og eventuelle projekter. Der er stor usikkerhed forbundet med prognoserne for estimeret værdi på de fremtidige projekter på Stenlille lokationen, da disse er direkte påvirket og dikteret af udefrakommende faktorer, samt undergår hastig forandring og udvikling. Forbruget kan alene anses som et estimat, og er som følge heraf ikke forpligtende for Ordregiver. Ordregiver har ret, men ikke pligt, til at købe de af rammeaftalen omfattede ydelser hos den valgte tilbudsgiver, jf. rammeaftalens pkt. 1.3
Interne Kennung: 24/09781 - Lastbilkraner