2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgivning til ny cykelsti i Brøndby og Glostrup Kommune
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en rådgiveraftale til Bygherres anskaffelse af totalrådgivning til Brøndby og Glostrup Kommune omhandlende rådgivning ifm. anlæg af ny cykelsti. På baggrund af byudvikling med flere boligejendomme etableret på Banemarksvej i begge Bygherres geografiske område, er der en forventning om en øget mængde cyklende. Idet der i dag ikke er nogen cykelsti, og der samtidig er en blandet trafik med personbiler og tung trafik bl.a. rutebusser, ønskes der anlagt en ny cykelsti, på Banemarksvej, som skal tilsluttes cykelstien på Søndre Ringvej. Cykelstien skal således etableres nær banelegemer, herunder under bro med banelegeme, på en shunt samt signalanlæg. Totalrådgivers ydelse omfattet af nærværende projekt er nærmere konkretiseret i udbudsmaterialet. Det samlede budget for rådgivnings- og entreprenørydelser, uforudsete ydelser, evt. vinterforanstaltninger mv., er berammet til 30,50 mio. DKK
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71315200 Bautechnische Beratung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000