161145-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Behandling af affaldsfraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBehandling af affaldsfraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune
BeschreibungUdbuddet omfatter behandling af forskellige fraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune. Udbuddet omfatter følgende 2 delopgaver (delkontrakter): Delopgave (delkontrakt) 1: Behandling af madrasser og sofaer. Delopgave (delkontrakt) 2: Behandling af storskrald samt stort og kasseret indbo. De udbudte delopgaver (delkontrakter) – herunder krav til/vilkår for opgavernes udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
LosLOT-0001
TitelBehandling af madrasser og sofaer
BeschreibungDelopgave (delkontrakt) 1 omhandler behandling af madrasser og sofaer. Den udbudte delopgave (delkontrakt) – herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
LosLOT-0002
TitelBehandling af storskrald samt stort og kasseret indbo
BeschreibungDelopgave (delkontrakt) 2 omhandler behandling af storskrald samt stort og kasseret indbo. Den udbudte delopgave (delkontrakt) - herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse - er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er 24 måneders forlængelses-option på delopgaven (delkontrakt 2), således at Kredsløb kan forlænge kontrakten i op til 24 måneder, således at kontrakten senest udløber den 31. oktober 2029 uden yderligere opsigelse. Kredsløb kan forlænge kontrakten ad en eller flere omgange. Senest 6 måneder før kontraktudløb beslutter Kredsløb, om kontrakten skal forlænges og i givet fald i hvor lang tid.