161145-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Behandling af affaldsfraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune
OJ S 47/2026 09/03/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungKredsløb Genbrug A/S
E-Mailvhc@kredslob.dk
Rechtsform des ErwerbersEinrichtung des öffentlichen Rechts
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersAllgemeine öffentliche Verwaltung
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelBehandling af affaldsfraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune
BeschreibungUdbuddet omfatter behandling af forskellige fraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune. Udbuddet omfatter følgende 2 delopgaver (delkontrakter): Delopgave (delkontrakt) 1: Behandling af madrasser og sofaer. Delopgave (delkontrakt) 2: Behandling af storskrald samt stort og kasseret indbo. De udbudte delopgaver (delkontrakter) – herunder krav til/vilkår for opgavernes udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Kennung des Verfahrensc328bdd5-d7e6-4ad7-8064-97d358bfb6ed
Interne Kennungefecfc73-d0a9-46f7-946d-d53d7df98b02
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.12 250 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenDen anslåede værdi af de udbudte delopgaver/delkontrakter (delkontrakt 1-2) er opgjort henover kontrakternes maksimale løbetid (dvs. hen over en periode på 24 måneder for så vidt angår delopgave (delkontrakt) 1 og hen over en periode på 41 måneder for så vidt angår delopgave (delkontrakt) 2).
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.5.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Höchstzahl der Lose, für die ein Bieter Angebote einreichen kann2
Auftragsbedingungen
Höchstzahl der Lose, für die Aufträge an einen Bieter vergeben werden können2
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)Auftragsunterlagen
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
BetrugEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Verstoß gegen umweltrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Verstoß gegen arbeitsrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Verstoß gegen sozialrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des WettbewerbsHar den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenHar den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenEr den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Vorzeitige Beendigung, Schadensersatz oder andere vergleichbare SanktionenHar den økonomiske aktør væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, en tidligere kontrakt med en ordregivende enhed eller en tidligere koncessionskontrakt, hvor misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion?
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Einstellung der gewerblichen TätigkeitEr den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
KonkursEr den økonomiske aktør gået konkurs?
VergleichsverfahrenEr den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
ZahlungsunfähigkeitEr den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterAdministreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenEr den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
TitelBehandling af madrasser og sofaer
BeschreibungDelopgave (delkontrakt) 1 omhandler behandling af madrasser og sofaer. Den udbudte delopgave (delkontrakt) – herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse – er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennunge84376da-2398-4abf-b2fe-a1d1c425cda5
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/06/2026
Enddatum der Laufzeit31/05/2028
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen0
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.2 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenKredsløb er forpligtet til at udelukke en tilbudsgiver, der er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136, hvis ikke tilbudsgiveren kan dokumentere sin pålidelighed i henhold til udbudslovens § 138. Ud over de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134a, § 135 og 136 gælder i dette udbud de frivillige udelukkelsesgrunde. Kredsløb er således forpligtet til at udelukke en tilbudsgiver, der er omfattet af følgende frivillige udelukkelsesgrunde - jf. udbudslovens § 137 - (medmindre tilbudsgiveren kan dokumentere sin pålidelighed i henhold til udbudslovens § 138): • Har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område. • Er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likviditetsbehandling. • Kredsløb har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning. • Har væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller lignende sanktion. • Kredsløb kan påvise, at tilbudsgiveren uretmæssigt har forsøgt at påvirke Udbyders beslutningsproces, hvis tilbudsgiveren har fået fortrolige oplysninger, der kan give dem uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller såfremt tilbudsgiveren groft uagtsomt har givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger. Til dokumentation for at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og overholder mindstekravene til egnethed skal tilbudsgiver, når Kredsløb anmoder herom, fremlægge følgende: - Serviceattest (inkl. Politiets logo) eller tilsvarende dokumentation for, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. - Underskrevet tro- og love-erklæring vedr. russisk etablering og ejerskab (jf. forordning 2022/576) . - Revisorpåtegnede årsregnskaber eller uddrag heraf for de seneste 2 afsluttede regnskabsår, hvis offentliggørelse af årsregnskaber er lovpligtigt i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Tilbudsgiver kan godtgøre sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som Kredsløb vurderer passende, hvis tilbudsgiveren af en gyldig grund ikke er i stand til at fremlægge de dokumenter, som Kredsløb forlanger. - En erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab om, at banken/pengeinstituttet/kautionsforsikringsselskabet i tilfælde af kontraktindgåelse vil/kan stille en anfordringsgaranti på 7 % af den årlige kontraktsum ("samlet tilbudssum"). - Referencelisten fra ESPD betragtes som endelig dokumentation. Der vil således ikke blive indhentet yderligere dokumentation for referencerne fra den tilbudsgiver, som Kredsløb forventer at indgå aftale med. Kredsløb forbeholder sig ret til at kontakte de oplyste referencer med henblik på verificering af det beskrevne indhold. Krav om dokumentation af miljøgodkendelse ifm. tilbudsafgivelse: Tilbudsgiver skal i sit tilbud vedlægge uddrag fra tilbudsgivers miljøgodkendelse eller tilsvarende som dokumenterer, at tilbudsgiver på tilbudstidspunktet har tilladelse til at behandle den/de fraktion(er), som tilbudsgiver byder ind på. Tilbud skal afgives på dansk. Dog kan ESPD og ESPD-dokumentation indleveres på dansk, norsk, svensk, tysk og engelsk. Såfremt Kredsløb anmoder om det, skal tilbudsgiver sørge for oversættelse af ESPD og ESPD-dokumentation på norsk, svensk, tysk eller engelsk til dansk. Oversættelsen skal i givet fald ske for tilbudsgivers regning. Al kommunikation med Kredsløb/Udbyder ifm. udbuddet skal foregå på dansk.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)Auftragsunterlagen
KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsSoliditetsgrad * Tilbudsgiver skal i ESPD angive soliditetsgrad (i feltet ”Finansielle nøgletal”) for de seneste 2 afsluttede regnskabsår, afhængigt af hvornår tilbudsgivers virksomhed blev etableret/opstartet. * Kredsløb accepterer kun tilbud fra tilbudsgivere, som i hvert af de 2 senest afsluttede regnskabsår har en soliditetsgrad på minimum 10 %.

KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsTilkendegivelse vedr. erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautions-forsikringsselskab * Tilbudsgiver skal i ESPD (feltet ”Øvrige økonomiske og finansielle krav”) anføre, hvorvidt tilbudsgiver kan fremlægge en tilkendegivelse fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab iht. det i kontrakten anførte krav om sikkerhedsstillelse. * Kredsløb accepterer kun tilbud fra tilbudsgivere, som ifm. Kredsløbs indhentning af dokumentation for ESPD kan fremlægge en erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab om, at banken/pengeinstituttet/kautionsforsikringsselskabet i tilfælde af kontraktindgåelse vil/kan stille en anfordringsgaranti på 7 % af den årlige kontraktsum (”Samlet tilbudssum”).

KriteriumReferenzen zu bestimmten Dienstleistungen
Beschreibung des EignungskriteriumsReferencer * Tilbudsgiver skal i ESPD (i feltet ”For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type”) angive referencer for de betydeligste referencer for løsning af tilsvarende behandlingsopgaver udført inden for de seneste 3 år regnet fra tilbudsfristen. * Der skal angives minimum 1 reference og maksimalt 3 referencer. * Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har 1 sammenlignelig reference, hvorved forstås: 1/en reference med behandling af den/de samme affaldsfraktion(er) ift. den delopgave (delkontrakt), tilbudsgiver afgiver tilbud på. * Referencelisten bør for hver reference som minimum indeholde følgende oplysninger: Navn på ordregiver/kunde, Kontaktperson hos ordregiver/kunde (inkl. kontaktpersonens e-mail-adresse og/eller telefonnummer), Kort og præcis opgavebeskrivelse, herunder hvilke typer af affald der er behandlet, Udførelsesperiode, samt Kontraktsum. * Kredsløb forbeholder sig retten til at kontakte tilbudsgivers referencer. * Kun referencer for færdiggjorte og afsluttede opgaver/kontrakter, eller dele af opgaver/kontrakter, der dokumenterbart er udført eller afsluttet, kan indgå i evalueringen.
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungDet økonomisk mest fordelagtige tilbud identificeres på baggrund af tildelingskriteriet "Pris", jf. afsnit 2.10 i "Udbudsbetingelser".
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl100
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.ethics.dk/ethics/eo#/762727d1-52da-4cc6-9aab-1ba39b9871eb/publicMaterial
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.ethics.dk/ethics/eo#/762727d1-52da-4cc6-9aab-1ba39b9871eb/homepage
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote09/04/2026 10:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss60 Tage
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin09/04/2026 10:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Eröffnungstermin — BeschreibungTilbuddene vil blive åbnet efter tilbudsfristens udløb. Der vil ikke være adgang til at overvære tilbudsåbningen.
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsKontrakten indeholder krav om sikkerhedsstillelse, bodsbestemmelser, forpligtelse til at levere ESG-data samt følgende klausuler: klausul om menneskerettigheder og arbejdstagerrettigheder samt klausul om arbejdsvilkår.
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbudsreglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Klage i forbindelse med indgåelse af en rammeaftale skal indgives inden 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
LosLOT-0002
TitelBehandling af storskrald samt stort og kasseret indbo
BeschreibungDelopgave (delkontrakt) 2 omhandler behandling af storskrald samt stort og kasseret indbo. Den udbudte delopgave (delkontrakt) - herunder krav til/vilkår for opgavens udførelse - er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennungd8cc9d8a-4924-4abf-b90c-f1262fd276d1
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er 24 måneders forlængelses-option på delopgaven (delkontrakt 2), således at Kredsløb kan forlænge kontrakten i op til 24 måneder, således at kontrakten senest udløber den 31. oktober 2029 uden yderligere opsigelse. Kredsløb kan forlænge kontrakten ad en eller flere omgange. Senest 6 måneder før kontraktudløb beslutter Kredsløb, om kontrakten skal forlænges og i givet fald i hvor lang tid.
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/06/2026
Enddatum der Laufzeit31/10/2027
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.10 250 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenKredsløb er forpligtet til at udelukke en tilbudsgiver, der er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136, hvis ikke tilbudsgiveren kan dokumentere sin pålidelighed i henhold til udbudslovens § 138. Ud over de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134a, § 135 og 136 gælder i dette udbud de frivillige udelukkelsesgrunde. Kredsløb er således forpligtet til at udelukke en tilbudsgiver, der er omfattet af følgende frivillige udelukkelsesgrunde - jf. udbudslovens § 137 - (medmindre tilbudsgiveren kan dokumentere sin pålidelighed i henhold til udbudslovens § 138): • Har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område. • Er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likviditetsbehandling. • Kredsløb har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning. • Har væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller lignende sanktion. • Kredsløb kan påvise, at tilbudsgiveren uretmæssigt har forsøgt at påvirke Udbyders beslutningsproces, hvis tilbudsgiveren har fået fortrolige oplysninger, der kan give dem uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller såfremt tilbudsgiveren groft uagtsomt har givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger. Til dokumentation for at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og overholder mindstekravene til egnethed skal tilbudsgiver, når Kredsløb anmoder herom, fremlægge følgende: - Serviceattest (inkl. Politiets logo) eller tilsvarende dokumentation for, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. - Underskrevet tro- og love-erklæring vedr. russisk etablering og ejerskab (jf. forordning 2022/576) . - Revisorpåtegnede årsregnskaber eller uddrag heraf for de seneste 2 afsluttede regnskabsår, hvis offentliggørelse af årsregnskaber er lovpligtigt i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Tilbudsgiver kan godtgøre sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som Kredsløb vurderer passende, hvis tilbudsgiveren af en gyldig grund ikke er i stand til at fremlægge de dokumenter, som Kredsløb forlanger. - En erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab om, at banken/pengeinstituttet/kautionsforsikringsselskabet i tilfælde af kontraktindgåelse vil/kan stille en anfordringsgaranti på 7 % af den årlige kontraktsum ("samlet tilbudssum"). - Referencelisten fra ESPD betragtes som endelig dokumentation. Der vil således ikke blive indhentet yderligere dokumentation for referencerne fra den tilbudsgiver, som Kredsløb forventer at indgå aftale med. Kredsløb forbeholder sig ret til at kontakte de oplyste referencer med henblik på verificering af det beskrevne indhold. Krav om dokumentation af miljøgodkendelse ifm. tilbudsafgivelse: Tilbudsgiver skal i sit tilbud vedlægge uddrag fra tilbudsgivers miljøgodkendelse eller tilsvarende som dokumenterer, at tilbudsgiver på tilbudstidspunktet har tilladelse til at behandle den/de fraktion(er), som tilbudsgiver byder ind på. Tilbud skal afgives på dansk. Dog kan ESPD og ESPD-dokumentation indleveres på dansk, norsk, svensk, tysk og engelsk. Såfremt Kredsløb anmoder om det, skal tilbudsgiver sørge for oversættelse af ESPD og ESPD-dokumentation på norsk, svensk, tysk eller engelsk til dansk. Oversættelsen skal i givet fald ske for tilbudsgivers regning. Al kommunikation med Kredsløb/Udbyder ifm. udbuddet skal foregå på dansk.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)Auftragsunterlagen
KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsSoliditetsgrad * Tilbudsgiver skal i ESPD angive soliditetsgrad (i feltet ”Finansielle nøgletal”) for de seneste 2 afsluttede regnskabsår, afhængigt af hvornår tilbudsgivers virksomhed blev etableret/opstartet. * Kredsløb accepterer kun tilbud fra tilbudsgivere, som i hvert af de 2 senest afsluttede regnskabsår har en soliditetsgrad på minimum 10 %.

KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsTilkendegivelse vedr. erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautions-forsikringsselskab * Tilbudsgiver skal i ESPD (feltet ”Øvrige økonomiske og finansielle krav”) anføre, hvorvidt tilbudsgiver kan fremlægge en tilkendegivelse fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab iht. det i kontrakten anførte krav om sikkerhedsstillelse. * Kredsløb accepterer kun tilbud fra tilbudsgivere, som ifm. Kredsløbs indhentning af dokumentation for ESPD kan fremlægge en erklæring fra en bank, et andet anerkendt pengeinstitut eller et kautionsforsikringsselskab om, at banken/pengeinstituttet/kautionsforsikringsselskabet i tilfælde af kontraktindgåelse vil/kan stille en anfordringsgaranti på 7 % af den årlige kontraktsum (”Samlet tilbudssum”).

KriteriumReferenzen zu bestimmten Dienstleistungen
Beschreibung des EignungskriteriumsReferencer * Tilbudsgiver skal i ESPD (i feltet ”For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type”) angive referencer for de betydeligste referencer for løsning af tilsvarende behandlingsopgaver udført inden for de seneste 3 år regnet fra tilbudsfristen. * Der skal angives minimum 1 reference og maksimalt 3 referencer. * Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har 1 sammenlignelig reference, hvorved forstås: 1/en reference med behandling af den/de samme affaldsfraktion(er) ift. den delopgave (delkontrakt), tilbudsgiver afgiver tilbud på. * Referencelisten bør for hver reference som minimum indeholde følgende oplysninger: Navn på ordregiver/kunde, Kontaktperson hos ordregiver/kunde (inkl. kontaktpersonens e-mail-adresse og/eller telefonnummer), Kort og præcis opgavebeskrivelse, herunder hvilke typer af affald der er behandlet, Udførelsesperiode, samt Kontraktsum. * Kredsløb forbeholder sig retten til at kontakte tilbudsgivers referencer. * Kun referencer for færdiggjorte og afsluttede opgaver/kontrakter, eller dele af opgaver/kontrakter, der dokumenterbart er udført eller afsluttet, kan indgå i evalueringen.
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungDet økonomisk mest fordelagtige tilbud identificeres på baggrund af tildelingskriteriet "Pris", jf. afsnit 2.10 i "Udbudsbetingelser".
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl100
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.ethics.dk/ethics/eo#/762727d1-52da-4cc6-9aab-1ba39b9871eb/publicMaterial
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.ethics.dk/ethics/eo#/762727d1-52da-4cc6-9aab-1ba39b9871eb/homepage
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote09/04/2026 10:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss60 Tage
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin09/04/2026 10:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Eröffnungstermin — BeschreibungTilbuddene vil blive åbnet efter tilbudsfristens udløb. Der vil ikke være adgang til at overvære tilbudsåbningen.
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsKontrakten indeholder krav om sikkerhedsstillelse, bodsbestemmelser, forpligtelse til at levere ESG-data samt følgende klausuler: klausul om menneskerettigheder og arbejdstagerrettigheder samt klausul om arbejdsvilkår.
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbudsreglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Klage i forbindelse med indgåelse af en rammeaftale skal indgives inden 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungKredsløb Genbrug A/S
Registrierungsnummer40831959
PostanschriftKaren Blixens Boulevard 7
StadtBrabrand
Postleitzahl8220
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
KontaktpersonVicki Hald Neergaard
E-Mailvhc@kredslob.dk
Telefon41873336
Internetadressehttps://www.kredslob.dk/
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftToldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
KontaktpersonKlagenævnet for Udbud
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
KontaktpersonKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://www.kfst.dk
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0004
Offizielle BezeichnungMercell Holding ASA
Registrierungsnummer980921565
PostanschriftAskekroken 11
StadtOslo
Postleitzahl0277
Land, Gliederung (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorwegen
KontaktpersoneSender
E-Mailpublication@mercell.com
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung2ec98635-c2bc-4bb5-954c-5b24a001c329  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung06/03/2026 12:39:16 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Bekanntmachung — eSender-Übermittlungsdatum06/03/2026 12:53:20 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung161145-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe47/2026
Datum der Veröffentlichung09/03/2026