See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Świadczenie usług konserwacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stryszawa
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług konserwacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stryszawa, polegającej na utrzymaniu w sprawności technicznej sieci i urządzeń oświetlenia drogowego i mającej na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego i kołowego. 2. Zakres zamówienia obejmuje: Prowadzenie obsługi urządzeń oświetleniowych w sposób zapewniający sprawność techniczną - 974 szt. punktów oświetleniowych, Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) stanowi, że Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze, b) związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów - jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia; Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 poz. 40 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Jednym z tych zadań są sprawy dotyczące gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego oraz zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Obowiązkiem gmin jest finansowanie zadań własnych w zakresie oświetlenia ulic, placów i dróg znajdujących się na terenie gminy. Obowiązku tego nie można nałożyć na przedsiębiorstwa energetyczne działające na warunkach rynkowych. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385z późn. zm.) do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy finansowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: ulic, placów, dróg gminnych, dróg powiatowych i dróg wojewódzkich. Na zamawiającym leży obowiązek utrzymania (konserwacji) oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stryszawa. Zgodnie z art. 9d ust 11 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385z późn. zm.). Operator systemu przesyłowego oraz operator systemu połączonego, mając na względzie racjonalne wykorzystanie posiadanych środków trwałych, jeżeli warunki techniczne i wymagania bezpieczeństwa na to pozwalają, mogą je udostępniać innym podmiotom, na zasadach równego traktowania, na cele inne niż określone w ust. 1 pkt 1 albo 2 (tj. przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej), niezwiązane z produkcją, wytwarzaniem lub obrotem paliwami gazowymi albo wytwarzaniem lub obrotem energią elektryczną. Infrastruktura oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stryszawa jedynie w nieznacznej części stanowi własność Gminy Stryszawa. Pozostała część obwodów oświetleniowych należy m.in. do Tauron Nowe technologie S.A.. Obwody te są powiązane z urządzeniami należącymi do Gminy lub wbudowane są na wspólnych konstrukcjach wsporczych z siecią niskiego napięcia, tablice sterownicze oświetlenia zabudowane są w pomieszczeniach ruchu elektrycznego lub przestrzeniach zewnętrznych zamykanych w sposób dostępny wyłącznie dla upoważnionych pracowników przedsiębiorstwa energetycznego. Ponadto praca na urządzeniach sieciowych wymaga , ze względu na bezpieczeństwo proceduralnej koordynacji pomiędzy różnymi służbami przedsiębiorstwa energetycznego. W związku z powyższym głównie z powodów technicznych brak jest możliwości rozdzielenia sieci i sterowania . Oczywiście rozdzielenie sieci jest teoretycznie jak i fizycznie możliwe, ale wymaga dużych nakładów finansowych w zasadzie tylko ze strony Gminy i nieadekwatnych do osiągniętych korzyści (przebudowa szaf oświetleniowych, obwodów, budowa nowych przyłączy, opracowanie projektów na potrzeby przebudowy sieci) oraz wiążę się z utratą elastyczności/zalet jakie niesie za sobą obecny układ sieci, ponieważ oświetlenie coraz częściej będzie osobną i izolowaną instalacją oświetleniową. Pismem z dnia 29.02.2024 r. Tauron Nowe Technologie S.A. Biuro Obsługi Oświetlenia Kraków poinformował zamawiającego, że nie wyraża zgody na nie wyraża zgody na eksploatację i konserwację sieci oświetlenia ulicznego będącą jego własnością przez inne podmioty. W świetle stanu faktycznego i prawnego ewentualna umowa zawarta na świadczenie usług konserwacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stryszawa z innym podmiotem byłaby dotknięta wadą prawną, co w konsekwencji mogłoby skutkować jej nieważnością. Wskazać należy, iż zgodnie z treścią decyzji Prezesa UOKiK z 14 lipca 2006 r. (RKT-46/2006.), która znalazła potwierdzenie w uchwale Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 stycznia 2016r., gmina w sytuacji, w której inny podmiot jest właścicielem urządzeń oświetleniowych nie ma możliwości, powołując się na konieczność realizacji zadań własnych, zlecić podmiotowi trzeciemu prac związanych z utrzymaniem punktów świetlnych, bez zgody właściciela tych punktów. W prawie energetycznym brak podstaw do przyjęcia, że gmina może ograniczyć prawo własności przedsiębiorstwa energetycznego wynikające z art. 140 kodeksu cywilnego. W takiej sytuacji Gmina może powierzyć zadanie eksploatacji punktów świetlnych osobie trzeciej jedynie za zgodą właściciela, czyli przedsiębiorstwa energetycznego. Konieczne jest w takim wypadku zawarcie odrębnego porozumienia określającego zasady odpowiedzialności. Przedsiębiorstwo energetyczne może tej zgody odmówić i nie stanowi to, co do zasady, praktyki monopolistycznej. Wykazany stan faktyczny i prawny wskazuje na spełnienie przesłanek określonych w art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a) (technicznych o obiektywnym charakterze) i lit. b) (przyczyny związane z ochrona praw wyłącznych) ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.) dla udzielenia przedmiotowego zamówienia publicznego w celu zapewnienia realizacji zadania własnego Gminy wykonawcy: Tauron Nowe Technologie S.A. Plac Powstańców Śląskich 20, 53-314 Wrocław.
Vorherige Bekanntmachung: 234721-2024
Interne Kennung: IPP.271.10.2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50232110 Betriebsbereitmachung von öffentlichen Beleuchtungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001