See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af lovpligtig revision
Beschreibung: Ringsted Kommune udbyder en Kontrakt om udførelse af lovpligtig revision bestående af finansiel revision, juridisk-kritisk revision og løbende forvaltningsrevision - samt social revision og IT-revision, evt. med supplerende revisionsydelser såsom mellemkommunal refusion og lignende. Revisionsopgaven skal udføres i overensstemmelse med Styrelseslovens § 42 og god offentlig revisionsskik på grundlag af Kommunens Kasse- og regnskabsregulativ, samt gældende revisionsstandarder i det omfang, disse er anvendelige på opgaven. Den udbudte Kontrakt indeholder såvel revisionsnære rådgivningsydelser omfattet af det faste vederlag som mulighed for tilkøb af særlige supplerende rådgivningsydelser på timebasis. Tilbudsgiver skal have autorisation efter Revisorloven, Lovbekendtgørelse 2022-08-31 nr. 1219 om godkendte revisorer og revisionsvirksomheder og skal tillige være registreret i Erhvervsstyrelsens register over godkendte revisorer og revisionsvirksomheder. Revisor udarbejder hvert år i samarbejde med Kommunen en tidsplan for revisionen med forslag til revisionsområder. I den lovpligtige revision indgår der én årlig temarevision. Temarevision er en strategisk tilgang til revision, hvor revisionen bruges til at sætte ind på et bestemt område hvor en koordineret indsats kan være med til eventuelt, at forbedre forretningsgange og øge effektivitet eller kvalitet. Opgørelser og indberetninger, som i henhold til lov m.v. skal forsynes med særskilt revisionspåtegning, er også omfattet af udbuddet. Revisionsopgaven omfatter ikke selvejende, private institutioner, der ifølge overenskomst selv ansætter og honorerer revisor. Revisionen omfatter også revision af regnskabet for Ringsted Kommunes Feriefond. Fondens regnskab er ikke en del af kommunens regnskab. Regnskabsføring varetages af et eksternt bogføringsbureau, der også udarbejder årsrapport. Fonden ejer p.t. 3 ferieboliger. Der udarbejdes særskilt revisionspåtegning til fondens bestyrelse. Udenfor den udbudte revisionsopgave falder også stats- eller EU-tilskud, der ydes til engangsforanstaltninger eller hvor staten eller EU anvender egen revisor, samt særlig ad hoc erklæring til brug for en tredjemand. Dog ønskes der som en del af udbuddet en timepris på revision af projektregnskaber o.l.
Interne Kennung: 24-249
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ringsted Kommune udbyder hermed en Kontrakt om udførelse af lovpligtig revision bestående af finansiel revision, juridisk-kritisk revision og løbende forvaltningsrevision - samt supplerende revisions- ydelser. Hensigten er at etablere et udviklende samarbejde med et revisionsfirma, som kan levere det ønskede til Ordregiver. Det er Ordregivers forventning, at Leverandøren i udstrakt grad virker som inspirator, rådgiver, konsulent og sparringspartner for Ordregiver i forhold til Revisionsydelsen. Kvalitet i ydelserne er centralt for Ordregiver, hvorfor underkriteriet ”Kvalitet” vægter 60 pct. Udbuddet gennemføres i henhold til udbudslovens afsnit II jf. LBK nr. 10 af 06/01/2023 med senere ændringer. Udbudsformen er offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud. Der vil ikke kunne forhandles om de afgivne tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212200 Interne Betriebsrevision, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
Los: LOT-0000