See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af rammeaftale vedr. el-arbejde
Beschreibung: Udbuddet angår Rammeaftale vedr. udførelse af elinstallationer efter elsikkerhedsloven og elektrisk materiel på maskiner. Ordregiver har behov for ydelser i forbindelse med arbejde på el anlæg, der forsynes ved nominelle spændinger til og med 1.000 V a.c. eller 1.500 V d.c. Opgaverne løses primært inden for (altid gældende bekendtgørelse) - LBK nr. 26 af 10/01/2019 Bekendtgørelse af lov om sikkerhed ved elektriske anlæg, elektriske installationer og elektrisk materiel (Elsikkerhedsloven) - BEK nr. 1082 af 12/07/2016 Bekendtgørelse om sikkerhed for udførelse og drift af elektriske installationer - BEK nr. 1094 af 01/06/2021 Bekendtgørelse om maskiner. - Fællesregulativet (I seneste udgave) - Vejledning for nettilslutning af forbrugsinstallationer til lavspændingsnettet (≤ 1 kV) Ordregiver har en håndbog El/SRO, der beskriver, hvordan Ordregiver ser sine installationer udført. Håndbogen vil blive gennemgået inden opstart på en opgave. Leverandøren skal altid foretage første verifikation af installationen i henhold til DS/EN60204-1 afsnit 18 og DS/HD 60364-6. Verifikation skal være udført før kold-test begynder. Dokumentation af verifikationen skal afleveres til Ordregiver før kold-test kan begynde. Leverandøren skal selv kunne levere materialer efter behov til de stillede opgaver. I så fald skal det være kompatibelt med eksisterende installationer. Ordregiver har selv et begrænset lager af materialer/forbrugsmaterialer, som Leverandøren skal anvende til de stillede opgaver, dette aftales for de enkelte opgaver med projektlederen. Under udførelse af arbejdet, kan der være risiko for at komme i kontakt med farlige stoffer, derfor kan der være skærpede krav, til anvendelse af personlige værnemidler (Friskluftudstyr, overtræksdragter m.v.). Leverandøren skal medbringe alt værktøj, udstyr og personlige værnemidler (lysbue og ATEX), sikkerhedsbriller, hjelm, handsker, overtræksdragter m.v. samt evt. servicebil, til opgavens rettidige udførelse, og dette skal være inkluderet i de tilbudte timepriser. Ordregiver har til hensigt at indgå rammeaftale med to leverandører. Der gøres særligt opmærksom på, at Rammeaftalen ikke er eksklusiv. Ordregiver har ikke valgt at opdele udbuddet i delaftaler. Dette har Ordregiver valgt på baggrund af økonomiske- og kvalitetsmæssige hensyn, idet det vurderes at være mest hensigtsmæssigt at samle arbejdet på én rammeaftale.
Interne Kennung: 2023-1075
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Beskrivelsen af proceduren og betingelserne herfor fremgår af Udbudsbetingelserne. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele Rammeaftalen på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45315000 Heizungs- und sonstige Elektroinstallationen in Gebäuden, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45350000 Maschinentechnische Installationen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden, 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000