See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af kontrakt vedr. digitalt juridisk informationsværktøj
Beschreibung: Der efterspørges aftale om indkøb af ca. 1.400 licenser til juridiske medarbejdere i politiet og anklagemyndigheden, der har behov for et digitalt opslagsværk til juridisk informationssøgning med en samlet adgang til flest mulige gældende og historiske danske retskilder, herunder kommenterede love, lovforarbejder, retspraksis, EU-regler og andre retskilder. Opslagsværket skal være omfattende og detaljeret, da det skal benyttes i forbindelse med politiets og anklagemyndighedens arbejde, herunder ved behandling af straffesager ved domstolene. Opslagsværket skal som minimum indeholde et omfattende historisk register af ældre og nuværende retskilder, herunder adgang til en omfattende og fyldestgørende samling af ældre og nyere retspraksis på det strafferetlige område, med størst mulige antal principielle domme, herunder en størst mulig samling af afgørelser offentliggjort i Ugeskrift for Retsvæsen og fuld adgang til afgørelser fra Tidsskrift for Kriminalret. Opslagsværket skal for alle afgørelser fra Ugeskrift for Retsvæsen hhv. Tidsskrift for Kriminalret indeholde det derfra kommende identifikationsnummer, dvs. UfR.[årstal].[side] hhv. TfK.[årstal].[side]. Opslagsværket skal omfatte en funktion, som, f.eks. i form af kommentarer eller noter, skaber overblik over og sammenhæng mellem love, herunder gældende og historiske udgaver af love, lovforarbejder, retspraksis, litteratur mv. Opslagsværket skal i sin helhed være klar til ibrugtagning den 1. januar 2024, og der efterspørges en to-årig aftaleperiode fra den 1. januar 2024. Det bemærkes, at Rigsadvokaten forud for udsendelse af denne bekendtgørelse har offentliggjort forhåndsmeddelelse: 2023-159173.
Interne Kennung: Digitalt juridisk informationsværktøj
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kontrakt med Karnov om digitalt juridisk informationsværktøj