163118-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Buchprüfung – Lovpligtige Revisionsydelser til ARGO
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLovpligtige Revisionsydelser til ARGO
BeschreibungNærværende udbud vedrører etablering af en Kontrakt vedrørende lovpligtige revisionsydelser til hele ARGO. Ydelsen skal blandt andet omfatte den lovpligtige revision samt afsluttende regnskabsmøde. Endvidere skal tilbuddet omfatte deltagelse i og præsentation af årsregnskabet til bestyrelsesmøde samt lovpligtige erklæringer, som i henhold til gældende lovgivning på forsyningsområdet og det kommunale område, skal forsynes med særskilt revisionspåtegning. Revisoren skal kunne rådgive og give sparring omkring affald og genbrug samt varmesektoren. Derudover skal revisor kunne rådgive i spørgsmål om skat, moms og afgifter. Revisor rapporterer sine resultater gennem påtegninger på regnskaber, erklæringer, revisions protokollater, revisionsrapportering til årsrapporterne o.l. Den administrative ledelse hos ordregiver underrettes, hvor der er behov for skærpet opmærksomhed eller konkrete tiltag For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser henvises til kravspecifikationen (Bilag 1).
Interne Kennung622132
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. For nærmere oplysninger om udbudsprocessen, herunder retningslinjerne for afgivelse af tilbud, kommunikationen mellem tilbudsgiver og ordregiver samt øvrige forhold vedrørende udbuddet, henvises der til udbudsbetingelserne
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212100 Buchprüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung, 79200000 Dienstleistungen im Bereich Rechnungslegung und -prüfung sowie Steuerwesen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge kontrakten med op til 4 år på uændrede vilkår. Ordregivers option udløses ved skriftlig meddelelse til leverandøren senest 3 måneder før udløb af kontrakten med virkning for den angivne periode. Såfremt Ordregiver ikke forlænger kontrakten, ophører denne automatisk ved udløbet af kontraktens løbetid.