163130-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Wasseraufbereitungsanlagen – AquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen.
OJ S 47/2026 09/03/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungAquaDjurs A/S
E-Mailinfo@aquadjurs.dk
Rechtsform des ErwerbersÖffentliches Unternehmen
Tätigkeit des AuftraggebersTätigkeiten im Bereich der Wasserwirtschaft
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelAquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen.
BeschreibungDer skal i perioden 2026-2028 etableres bundbeluftning, omrøring om sensor bestykning af 2 nye OCO pro-cestanke med et volumen på 8400 m3 og n dybde på 7 meter. Der skal etableres kulstofdosering til 2 gamle proces linjer samt Fordeler bygværk FB405. Der skal renoveres returslampumpestation med nye elektriske komponenter og ny manifold for returslampumpning. Opgaven består af en hovedentreprise for El og maskinentrepriser udbygning med LT03+LT04. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at den udbudte opgave ikke opdeles i delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at henset til opgavens karakteristika løses den mest hen-sigtsmæssigt af en enkelt virksomhed. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Der gives ikke vederlag for afgivelse af hverken ansøgning eller tilbud.
Kennung des Verfahrens3bea0542-43d5-4fcf-a581-e04357a5b386
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overens-stemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energi-forsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirek-tivet) artikel 47. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende for-handlingstilbud, tilbudsgiverne kan således ikke påregne, at der bliver nogen forhandlingsrunder. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilsvarende gælder, hvis AquaDjurs forhandlingsforløb ændres til også at omfatte (et eller flere) reviderede tilbud, der således også kan føre til tildeling. Tilbudsgiverne får besked om AquaDjurs beslutning om forhandling eller tildeling umiddelbart efter AquaDjurs gennemgang af de indledende tilbud. Af denne besked vil nærmere information om eventuelle mødetidspunkter fremgå, såfremt AquaDjurs beslutter at indlede forhandlinger. Vælger AquaDjurs at gennemføre forhandlingsforløbet, vil det som udgangspunkt foregå mundtligt (forhandlingsmøder). Der vil dog være mulighed for at foretage en skriftlig forhandling, hvis AquaDjurs anser det for hensigtsmæssigt. AquaDjurs forbeholder sig retten til at lade forhandlingerne forløbe i flere faser med henblik på at begrænse antallet af tilbudsgivere undervejs (shortlistning). Der gøres opmærksom på, at begrænsningen/udvælgelsen (shortlistning) i givet fald skal ske på grundlag af de kriterier for tildeling, der er fastlagt.
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenFornæs Renseanlæg
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.15 000 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/25/EU
Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overens-stemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energi-forsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirek-tivet) artikel 47. -
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachung
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des WettbewerbsHar ansøgeren eller tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterAdministreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa­Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenEr den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
Einstellung der gewerblichen TätigkeitEr den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenHar den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling? Har den økonomiske aktør endvidere forsøgt at påvirke ordregiverens beslutningsproces, hvis den økonomiske aktør har fået fortrolige oplysninger, der kan give dem uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller såfremt den økonomiske aktør groft uagtsomt har givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, vurdering af minimumskravene til egnethed, udvælgelse eller tildeling af kontrakt?
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa­Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
ZahlungsunfähigkeitEr den økonomiske aktør under insolvens­ eller likvidationsbehandling? Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren: Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
KonkursEr den økonomiske aktør gået konkurs?
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/ RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
Vorzeitige Beendigung, Schadensersatz oder andere vergleichbare SanktionenHar den økonomiske aktør væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion?
BetrugEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations­, ledelses­ eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
VergleichsverfahrenEr den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
TitelAquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen
BeschreibungDer skal i perioden 2026-2028 etableres bundbeluftning, omrøring om sensor bestykning af 2 nye OCO pro-cestanke med et volumen på 8400 m3 og n dybde på 7 meter. Der skal etableres kulstofdosering til 2 gamle proces linjer samt Fordeler bygværk FB405. Der skal renoveres returslampumpestation med nye elektriske komponenter og ny manifold for returslampumpning. Opgaven består af en hovedentreprise for El og maskinentrepriser udbygning med LT03+LT04. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at den udbudte opgave ikke opdeles i delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at henset til opgavens karakteristika løses den mest hen-sigtsmæssigt af en enkelt virksomhed. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Der gives ikke vederlag for afgivelse af hverken ansøgning eller tilbud.
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252100 Bau von Kläranlagen
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenFornæs Renseanlæg
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/06/2026
Enddatum der Laufzeit31/12/2027
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen0
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.15 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Die Namen und beruflichen Qualifikationen des zur Auftragsausführung eingesetzten Personals sind anzugebenNicht erforderlich
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenUnder henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at den udbudte opgave ikke opdeles i delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at henset til opgavens karakteristika løses den mest hen-sigtsmæssigt af en enkelt virksomhed. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. I udbudsbekendtgørelsen er angivet varighed af den udbudte entreprisekontrakt. Det bemærkes, at denne periode alene afspejler det forventede tidspunkt for kontraktindgåelse og aflevering og at entreprisekontrakten ophører, når hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler denne i medfør af entreprisekontrakten. Udbuddet gennemføres på Dalux. Ansøger skal med sin ansøgning om deltagelse indgive et fælles europæisk udbudsdokument / European Single Procurement Document (ESPD) som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr.1­3, nævnte forhold. Ansøgeren skal udfylde ESPD'et på Dalux. Ved en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Såfremt ansøgeren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på. Udelukkelsesgrunde: Ansøger må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135, stk. 1 ­ 3 og § 136. I modsat fald er AquaDjurs forpligtet til at udelukke ansøger, jf. dog udbudslovens § 135, stk. 4 og 5. I forhold til de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, må ansøger ikke være omfattet af stk. 1, nr.: , 2 om konkurs mm., Ansøger, der er omfattet af en udelukkelsesgrund, jf. ovenstående, er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre ansøger fremlægger tilstrækkelig dokumentation for at være pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. AquaDjurs kan alene udelukke en ansøger, hvis AquaDjurs har meddelt, at den pågældende ansøger er omfattet af en udelukkelsesgrund, og hvis ansøgeren ikke inden for en passende frist har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed (self­cleaning), eller hvis den fremlagte dokumentation ikke vurderes tilstrækkelig til at dokumentere pålidelighed. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. I medfør af udbudslovens § 134 a skal AquaDjurs udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomheden er etableret i et land, der er optaget på EU­listen over ikke­samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. AquaDjurs vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Forordning (EU) 2022/576: AquaDjurs skal gøre opmærksom på, at der i medfør af artikel 5k i Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter "Forordningen") gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Forbuddet omfatter også tildeling til tilbudsgivere, som anvender støttende enheder eller underleverandører, der er omfattet af Forordningens artikel 5 k, hvis værdien af en sådan støttende enheds/underleverandørs leverancer udgør mere end 10 % af kontraktværdien. AquaDjurs kan derfor på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen kræve, at ansøgere og tilbudsgivere dokumenterer ikke at befinde sig i omstændigheder omfattet af artikel 5k i Forordningen, herunder kan AquaDjurs anmode ansøgere og tilbudsgivere om at underskrive tro og love­erklæring om dette forhold. Dokumentation: Umiddelbart efter meddelelse om prækvalifikation vil Ordregiver anmode de prækvalificerede om at frem-sende dokumentation for oplysningerne angivet i ESPD’et, som forventes fremsendt inden fristen for indle-dende tilbud . Herudover skal tilbudsgiver fremlægge en underskrevet tro og love­erklæring om, at tilbudsgiver ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i artikel 5k i forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine. Hvis tilbuddet er afgivet af en sammenslutning af virksomheder, skal ovenstående dokumentation, samt dokumentation for oplysninger i ESPD’et fremlægges af alle virksomheder, som indgår i tilbuddet, dvs. også af alle virksomheder som er en del af sammenslutningen. Tro og love­erklæringerne skal også fremlægges af alle virksomheder, som indgår i en sammenslutning af virksomheder. Det samme gør sig gældende for økonomiske aktører/virksomheder, hvis finansielle og økonomiske formåen og/eller tekniske og faglige formåen tilbudsgiveren baserer sig på. Dokumentation for udelukkelsesgrunde: Som bevis for,at tilbudsgiver eller visse personer, der er tilknyttet tilbudsgiver, jf. udbudslovens § 135, stk. 2, ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2: 1) Et uddrag fra det relevante register eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed, der viser, at tilbudsgiver ikke er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1. 2) Et certifikat udstedt af den kompetente myndighed i det pågældende land som bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 135, stk. 3. For så vidt angår danske tilbudsgivere, kan beviset bestå i en serviceattest. Serviceattester udstedes af Erhvervsstyrelsen. Udsteder det land, hvori tilbudsgiver er hjemmehørende, ikke de nævnte certifikater eller dokumenter, eller dækker disse ikke alle de i udbudslovens § 135, stk. 1 og 3 nævnte tilfælde, kan de erstattes af en erklæring under ed. Anvendes edsaflæggelse ikke i det pågældende land, kan der i stedet anvendes en erklæring på tro og love i overensstemmelse med udbudslovens § 153, stk. 2. Dokumentationen må maksimalt være 6 måneder gammel regnet fra dokumentationens indhentelse. Dokumentation for økonomiske og finansielle mindstekrav: Som dokumentation for overholdelse af de økonomiske og finansielle mindstekrav skal tilbudsgiver på AquaDjurs forlangende fremlægge revisorattesteret dokumentation (enten årsrapport eller erklæring), som dokumenterer den krævede omsætning og soliditetsgrad, hvis AquaDjurs ikke kan tilgå disse oplysninger gennem offentlig tilgængelige kilder. En tilbudsgiver kan godtgøre sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som AquaDjurs vurderer passende, hvis tilbudsgiveren af en gyldig grund ikke er i stand til at fremlægge de dokumenter, som AquaDjurs forlanger. Dokumentation for faglige og tekniske mindstekrav: Den fremlagte liste over udførte leverancer anses som dokumentation i sig selv, og tilbudsgiver vil ikke blive anmodet om yderligere dokumentation for sin faglige og tekniske formåen. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at kontakte de oplyste referencer mhp. at få verificeret referencernes indhold. Vederlag: Der gives ikke vederlag for afgivelse af hverken ansøgning eller tilbud.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachung
KriteriumAllgemeiner Jahresumsatz
Beschreibung des EignungskriteriumsTilbudsgiver skal opfylde følgende krav til økonomisk og finansiel formåen: Tilbudsgiver bedes angive følgende regnskabsoplysninger for de seneste tre afsluttede regnskabsår: Årlig omsætning: Mindstekrav: Tilbudsgivers årlige omsætning skal i de tre seneste afsluttede regnskabsår være mindst 30 mio. kr .

KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsTilbudsgiver skal opfylde følgende krav til økonomisk og finansiel formåen: Tilbudsgiver bedes angive følgende regnskabsoplysninger for de seneste tre afsluttede regnskabsår: Soliditetsgrad: Mindstekrav: Tilbudsgivers soliditetsgrad skal i de tre seneste afsluttede regnskabsår være 25 %.

KriteriumReferenzen zu bestimmten Arbeiten
Beschreibung des EignungskriteriumsTeknisk og faglig formåen Tilbudsgiver skal opfylde følgende mindstekrav til teknisk og faglig formåen: Tilbudsgiver skal angive 2 referencer, der viser erfaring med installation og produktion af rustfri rørsystemer til luftforsyning. Ydermere skal der angives 1 stk . reference, der viser erfaring med ombygning af ma-skininstallationer på Renseanlæg, hvor renseanlægget har været i drift. For hver reference ønskes oplysninger om: • Opdragsgiver (Navn, telefonnummer og email) • Samlet kontraktsum • Udførelsesperiode • Konkret beskrivelse af opgavens karakter • Tilbudsgiverrolle og funktion i forbindelse med det udførte arbejde Referencerne må kun beskrive arbejder, hvor ydelsen er udført inden for de seneste fem år regnet fra tilbudsfri-stens udløb. Igangværende opgaver kan benyttes som reference, hvis tilbudsgiver udelukkende medtager be-skrivelse af de leveringer, som er foretaget; herunder også kun medregner værdien af allerede udførte ydelser. Såfremt der afleveres flere referencer end 3, vil alene de 3 først angivne referencer blive medtaget i vurde-ringen. Tidspunktet for udførelsen regnes fra afleveringstermin. Referencekravet kan opfyldes via referencer, hvor til-budsgiver har været leverandør eller underleverandør. Det afgørende er, at tilbudsgiver har udført det af refe-rencen omfattede arbejde. Referencer kan vedlægges i et selvstændigt bilag, såfremt der i ESPD henvises til bilaget. Såfremt der er uover-ensstemmelse mellem referencer angivet i ESPD og i et eventuelt bilag, så finder ESPD anvendelse. Ordregiver påregner at prækvalificere tre ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive indledende tilbud. Er der flere konditionsmæssige, egnede ansøgere, vil ordregiver foretage en udvælgelse af de bedst egnede. Udvælgelse vil blive foretaget på baggrund af de fremlagte referencer. Såfremt der afleveres flere referencer end 3, vil alene de 3 først angivne referencer blive medtaget i vurderin-gen. I vurderingen af referencerne vil Ordregiver ud fra en helhedsvurdering af de afleverede referencer lægge vægt på i hvor høj grad referencerne er sammenlignelige med Ordregivers projekt og vil i den forbindelse tillægge følgende positiv vægt i uprioriteret rækkefølge : • At referencerne viser erfaring med installation af bundbeluftningssystemer, samt indkøring og garan-tieftervisning af beluftningssystemet • At referencerne viser erfaring med ombygning af maskininstallationer under drift hvor adgangsfor-holdene har været udfordrende. • At referencerne viser erfaring med produktion af rustfri rørarrangementer af rør større end DN 200
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BeschreibungTil brug for evalueringen af tilbuddet i forhold til ”Pris” skal tilbudsgiverne udfylde alle efterspurgte poster i Garantidokumentet samt alle efterspurgte poster i Tilbudslisten inkl. optioner. Der evalueres på den økonomisk mest fordelagtig pris, der udregnes ved at sammenlægge ”Tilbudspris” + ”Driftsomkostninger” i 10 år jf. garantidokumentatione. Driftsomkostninger inkluderes i kriteriet pris og de garanterede værdier i Garantidokumentet bruges som grundlag herfor. Der anvendes en kWh pris på 1,00 kr. ved beregning af driftsomkostningerne for omrører og blæsere. Det garanterede forbrug omregnes til forbrug over 10 år, som vil udgøre underkriteriet energiforbru-get i underkriteriet Pris.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl60
Kriterium
ArtQualität
BeschreibungUnderkriteriet ”Proces og tidsplan” Tilbudsgiverne opfordres til at aflevere en arbejdstidsplan/gennemførelsestidsplan, der er inden for rammerne af – eller optimerer- Ordregivers hovedtidsplan. Tilbudsgiverne opfordres ligeledes til at aflevere en beskrivelse af, hvordan tilbudsgiveren vil gribe opgaven an, herunder bør Tilbudsgiver beskrive sin håndtering af kritiske forhold såsom pladsforhold, leveringstider, kriti-ske koordineringer med andre fag. Tilbudsgiver bør ligeledes beskrive hvorledes tilbudsgiver vil søge forsinkelser undgået samt hvorledes til-budsgiver vil håndtere forsinkelser, såfremt de indtræffer. Ordregiver vil foretage en samlet vurdering af besvarelsen af underkriteriet, hvor der lægges vægt på følgende: • Tilbudsgivers arbejdstidsplan/gennemførelsestidsplan vurderes realistisk og overbevisende illustrerer at de i udbuddet opsatte deadlines overholdes. • Tilbudsgiver har tilrettelagt en god proces for gennemførelse af projektet • Tilbudsgiveren udviser god forståelse for opgavens omfang, og har en fornuftig plan for håndtering af forsinkelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BeschreibungUnderkriteriet ”kvalitet” Tilbudsgiverne opfordres til at aflevere en beskrivelse af den tilbudte maskinløsning, hvori komponen-ternes tekniske kvalitet, holdbarhed og driftssikkerhed ligeledes beskrives. Ordregiver vil foretage en samlet vurdering af besvarelsen af underkriteriet, hvor der lægges vægt på følgende forhold: • At materialevalget og de anvendte komponenter fremstår robuste og egnede til den forudsatte drift. • At komponenternes levetid og driftsstabilitet er dokumenteret. • At der er et gennemtænkt og velafprøvet maskindesign, med fokus på lette arbejdsgange • En velbeskrevet proces for omkobling under drift. Besvarelsen af ”Kvalitet” må maksimalt fylde max. 3 A4- normalsider (hvorved forstås 2.400 anslag inkl. mel-lemrum pr. side) eksklusive forside illustrationer/diagrammer
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl30
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://node1.field.dalux.com/service/redirect/client/ten/TID-419917518904239888/da-dk/public/tender/TID-419917518904239888
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Beschreibung der finanziellen SicherheitEntreprenøren skal senest 8 arbejdsdage efter entreprisekontraktens indgåelse stille sikkerhed, jf. AB 18 § 9, stk. 1. Sikkerhedsstillelsen skal lyde på 15 % af entreprisesummen.
Frist für den Eingang der Teilnahmeanträge08/04/2026 12:00:00 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsDen udbudte totalentreprisekontrakt reguleres af Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- og anlægsvirksomhed (AB 18) med de i entreprisekontrakten nævnte fravigelser/ tilføjelser/ændringer. Der indgår en arbejdsklausul samt krav om anvendelse af personer under oplæring og krav til forsikring i entreprisekontrakten. Se øvrige kontraktudførelsesvilkår i udbudsmaterialet som indeholder udkast til entreprisekontrakt.
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
Finanzielle VereinbarungBetalingsfristen er 30 kalenderdage fra modtagelse af korrekt udstedt faktura.
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer)gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor Skanderborg Kommune har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at Skanderborg Kommune har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Skanderborg Kommune har indgået en totalentreprisekontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Skanderborg Kommune om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20.000,00 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstelltAquaDjurs A/S
Organisation, die einen Offline-Zugang zu den Vergabeunterlagen bereitstelltAquaDjurs A/S
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtAquaDjurs A/S
Organisation, die Angebote bearbeitetAquaDjurs A/S
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungAquaDjurs A/S
Registrierungsnummer44522322
StadtRønde
Postleitzahl8410
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
E-Mailinfo@aquadjurs.dk
Telefon+45 8758 1900
Internetadressehttps://www.aquadjurs.dk/
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstellt
Organisation, die einen Offline-Zugang zu den Vergabeunterlagen bereitstellt
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftToldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jakobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0000
Offizielle BezeichnungPublications Office of the European Union
RegistrierungsnummerPUBL
StadtLuxembourg
Postleitzahl2417
Land, Gliederung (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxemburg
E-Mailted@publications.europa.eu
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Rollen dieser Organisation
TED eSender
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung5a2a0eba-c820-47db-bf6e-2eac6e44ecff  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung17
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung06/03/2026 12:00:32 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung163130-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe47/2026
Datum der Veröffentlichung09/03/2026