163130-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Wasseraufbereitungsanlagen – AquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen.
BeschreibungDer skal i perioden 2026-2028 etableres bundbeluftning, omrøring om sensor bestykning af 2 nye OCO pro-cestanke med et volumen på 8400 m3 og n dybde på 7 meter. Der skal etableres kulstofdosering til 2 gamle proces linjer samt Fordeler bygværk FB405. Der skal renoveres returslampumpestation med nye elektriske komponenter og ny manifold for returslampumpning. Opgaven består af en hovedentreprise for El og maskinentrepriser udbygning med LT03+LT04. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at den udbudte opgave ikke opdeles i delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at henset til opgavens karakteristika løses den mest hen-sigtsmæssigt af en enkelt virksomhed. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Der gives ikke vederlag for afgivelse af hverken ansøgning eller tilbud.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overens-stemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energi-forsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirek-tivet) artikel 47. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende for-handlingstilbud, tilbudsgiverne kan således ikke påregne, at der bliver nogen forhandlingsrunder. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilsvarende gælder, hvis AquaDjurs forhandlingsforløb ændres til også at omfatte (et eller flere) reviderede tilbud, der således også kan føre til tildeling. Tilbudsgiverne får besked om AquaDjurs beslutning om forhandling eller tildeling umiddelbart efter AquaDjurs gennemgang af de indledende tilbud. Af denne besked vil nærmere information om eventuelle mødetidspunkter fremgå, såfremt AquaDjurs beslutter at indlede forhandlinger. Vælger AquaDjurs at gennemføre forhandlingsforløbet, vil det som udgangspunkt foregå mundtligt (forhandlingsmøder). Der vil dog være mulighed for at foretage en skriftlig forhandling, hvis AquaDjurs anser det for hensigtsmæssigt. AquaDjurs forbeholder sig retten til at lade forhandlingerne forløbe i flere faser med henblik på at begrænse antallet af tilbudsgivere undervejs (shortlistning). Der gøres opmærksom på, at begrænsningen/udvælgelsen (shortlistning) i givet fald skal ske på grundlag af de kriterier for tildeling, der er fastlagt.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen
5. Los
LosLOT-0001
TitelAquaDjurs A/S – Fornæs Renseanlæg – Udbygning med luftningstanke – Maskin- og EL entreprisen
Haupteinstufung (cpv): 45252100 Bau von Kläranlagen