16350-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Heizzentralen – OVSU - Energicentral-entreprise
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: OVSU - Energicentral-entreprise
Beschreibung: Bygherre udbyder i totalentreprise, etableringen af en komplet energicentral indeholdende: * 7 MW gaskedel * 4 MW luft-vand varmepumpe * 1000 m3 akkumuleringstank * Udpumpningsanlæg * Komplet El/SRO projekt, inkl. etablering af 10 kV forsyning fra FLOW elnets koblingsstation placeret på grunden * Bygning, vejbelægning og parkering Forslag til placeringen af anlæggene i energicentralen fremgår af udbudsmaterialet. Det samlede udbudsmateriale beskriver kravene for Bygherre og er udarbejdet med henblik på at indgå kontrakt med én totalentreprenør for design, levering, installation og idriftsættelse af hele energicentralen. Parallelt med nærværende totalentreprise udbydes i særskilte udbud, projekter vedrørende fjernvarmeledningsanlæg og forbrugerinstallationer. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN884219A
Interne Kennung: Energicentral
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbuds- og forhandlingsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. Betingelserne for deltagelse i prækvalifikationsfasen er uddybet i afsnit 4. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Betingelserne for tilbuds- og forhandlingsfasen er uddybet i afsnit 5. Bygherre forbeholder sig retten til at acceptere det indledende tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251200 Bau von Heizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45250000 Bauarbeiten für Kraftwerke, Bergbau- und Produktionsanlagen und für Gebäude der Öl- und Gasindustrie, 45251000 Bauarbeiten für Kraftwerke und Heizkraftwerke, 71220000 Architekturentwurf, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til bekendtgørelsens afsnit 2.1, Procedure.
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Som led i tilbudsafgivelsen skal de bydende prissætte en række optioner, jf. oplysningerne i tilbudslisten (bilag B2).