163741-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Softwarepaket und Informationssysteme – Udbud vedrørende fælles statslig aftale om standard softwareprodukter og Cloud Platform Tjenester
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud vedrørende fælles statslig aftale om standard softwareprodukter og Cloud Platform Tjenester
BeschreibungUdbuddet vedrører to delaftaler: en kontrakt (delaftale 1) og en rammeaftale (delaftale 2) Delaftale 1 omfatter Standardsoftwareprodukter, herunder slutbrugersoftware, tilkøb til og vedligehold af statens eksisterende porteføjle af Microsoft-programmel. Delaftale 1 har en varighed på fem år. Delaftale 2 omfatter ny anskaffelse af Cloud Platform Tjenester, herunder IaaS og Paas løsninger, hvor behovet ikke er dækket af statens eksisterende portefølje i delaftale 1. Delaftale 2 har en varighed på fire år. Delaftale 1 er et genudbud. Delaftale 2 har ikke tidligere været genstand for et udbud og der er således tale om etablering af en ny aftale for staten. Delaftalerne indgås af Økonomistyrelsen på vegne af den danske stat, og aftalen anvendes af statslige institutioner, for hvilke cirkulære nr. 9474 af 13. juni 2023 om indkøb i staten er gældende
Vorherige Bekanntmachung100645-2025
Vorherige Bekanntmachung108981-2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
LosLOT-0001
TitelStandard softwareprodukter samt vedligeholdelse af og tilkøb til statens Microsoft-produkter
BeschreibungKontrakten omfatter levering af licens og vedligeholdelse af Softwareprodukter til staten i form af standardprogrammel (Commercially available off-the-shelf (COTS). Softwareprodukterne omfatter licenser og vedligeholdelse indenfor følgende kategorier: Application Infrastructure and Middleware, Application Development, Customer Experience and Relationship Management (CRM), Enterprise resource planning (ERP), Supply Chain Management (SCM), Project and Portfolio Management, Email and Authoring, Content Services, IT Operations, Operating Systems, Storage Management, Virtualization Infrastructure, Security, Data Management, Generative AI Apps, Analytics and Business Intelligence, Collaboration Application Software samt udvalgte suiter af slutbrugersoftware med funktionalitet på tværs af disse kategorier. Antallet af slutbrugere er ca. 100.000. Kontrakten omfatter videre levering af Vedligeholdelse af og Tilkøb til statens Microsoft-Produkter. Statens Microsoft-Produkter består af den eksisterende portefølje af tidsubegrænsede Licenser til Microsoft-produkter, som nærmere er beskrevet i udbudsmaterialet. Kontrakten indebærer et inititalkøb. Initialkøbet reguleres i Kontraktens løbetid ved kontraktklausul, som indebærer en nærmere regulering af det løbende aftag af initialkøbet efter år 1. Videre er det muligt at foretage Løbende bestillinger i Kontraktens løbetid. Detailspecifikationer fremgår af udbudsmaterialet.
Interne Kennung1
Optionen
Beschreibung der OptionenØkonomistyrelsen har indskrevet to optioner (15 pct. + 15 pct.) på at udvide Kontraktens økonomiske ramme med samlet i alt 30 %, for det tilfælde, at den samlede fakturering i kontraktens løbetid nærmer sig og forudsættes at overstige kontraktens økonomiske ramme. Optionerne kan udnyttes i kontraktens løbetid ved skriftlig meddelelse til Leverandøren. Ud over optionerne er Økonomistyrelsen berettiget til ensidigt at udvide den økonomiske ramme ved en ændring af kontrakten i overensstemmelse med udbudslovens bestemmelser om ændring af kontrakter. Ændringer kan ske ved skriftlig meddelelse til Leverandøren. En udvidelse af den økonomiske ramme medfører ikke andre ændringer af kontrakten.
LosLOT-0002
TitelCloud Platform Tjenester
BeschreibungRammeaftalen vedrører indkøb af Cloud Platform Tjenester. Cloud Platform Tjenesterne skal tilbydes indenfor tre forskellige Cloud Platforme og indenfor følgende specificerede over ordnet produktkategorier: AI and machine learning, Analytics, Application integration, Compute, Containers, Databases, Developer tools, IoT, Management and governance, Migration, Miscellaneous, Networking and content delivery, Security og Storage. Produktkategorierne er specificeret yderligere i underliggende kategorier og hvor specifikationerne til de enkelte underkategorier fremgår.
Interne Kennung2