164624-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Totalrådgivning til renovering af Lærkeskolen i Egedal Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTotalrådgivning til renovering af Lærkeskolen i Egedal Kommune
BeschreibungDisse udbudsbetingelser angår Egedal Kommunes udbud af Totalrådgiveraftale vedr. renovering af eksisterende skole kaldet ”Lærkeskolen”, Præstegårdsvej 30, i Stenløse. Totalrådgiveren skal bistå Egedal Kommune i en gennemgribende renovering af Lærkeskolen, og Egedal kommune har behov for totalrådgivning i forbindelse med opgavens afklaring, afgrænsning, planlægning, programmering, forundersøgelser, herunder destruktive og miljøundersøgelser, projektering af opgaven, udbud samt rådgivning under udførelse og aflevering. Det forventes, at det samlede “Projekt” (renoveringen af Lærkeskolen) løses gennem flere “Delopgaver”, der projekteres, udbydes og udføres forskudt i Projektets samlede varighed af hensyn til skolens fortsatte drift. I forlængelse af dette er det også forventningen, at rådgivningsydelsen overordnet vil være opdelt i følgende “Faseplan” (her med udgangspunkt i, at Projektet deles i 4 Delopgaver). Fase 1. Indledende Rådgivning på tværs af projektet. Projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale til delopgave 1 Underhåndsbud af delopgave 1. (forventes at delopgave 1 er under 7 mio. kr.) Fase 2. Udførelse, aflevering og ibrugtagning af delopgave 1. Rådgivning under udførelse af delopgave 1 samt projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale delopgave 2. EU-udbud af delopgave 2 (evt. option på delopgave 3 og 4) Fase 3. Udførelse, aflevering og ibrugtagning af delopgave 2 (forventes udført i etaper) Rådgivning under udførelse af delopgave 2 samt projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale delopgave 3 Evt. EU-udbud af delopgave 3 (evt. option på delopgave 4) Fase 4. Udførelse, aflevering og ibrugtagning af delopgave 3 (forventes udført i etaper) Rådgivning underudførelse af delopgave 3 samt projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale delopgave 4. Evt. EU-udbud af delopgave 4 Fase 5. Udførelse, aflevering og ibrugtagning af delopgave 4. Rådgivning under udførelse af delopgave 4. Fase 6. Projektafslutning – herunder samlet opsamling på dokumentation og bruger interesser. I ovenstående Faseplan vil totalrådgiver skulle levere sædvanlige rådgivningsydelser og –faser enten generelt for hele Projektet (særligt i den indledende rådgivning) og for hvert Delopgave (hvor der forventes udbud på baggrund af udbudsprojekt). I løbet af Fase 1 forventes den endelige opdeling i Delopgaver samt strategi for entrepriseudbud endeligt fastlagt. I øvrigt henvises til det øvrige udbudsmateriale, herunder Opgavebeskrivelsen med tilhørende bilag og Totalrådgiveraftalen.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenCx-ledelse: Som udgangspunkt er Cx-ledelse med i rådgiverydelsen. Dog vil bygherre i dette projekt overveje, om der skal tilkøbes Cx-ledelse via 3. part. Dette er ikke afklaret endnu.