165249-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Ingenieurbüros – Totalrådgivning til Hundested Sanering og Klimatilpasning - NORD
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTotalrådgivning til Hundested Sanering og Klimatilpasning - NORD
BeschreibungHalsnæs Spildevand (en del af Halsnæs Forsyning) søger en totalrådgiver til at bistå med teknisk rådgivning til den videre gennemførelse af projekt vedr. renovering og nyetablering af spildevandsledninger samt nyt regnvandssystem i Hundested. Hundested By er gentagne gange blevet ramt af oversvømmelser i forbindelse med regn. Dette er en konsekvens af øget regn intensitet og de geologiske forhold i Hundested. Halsnæs Spildevand ønsker at forbedre disse forhold med tiltag der sikrer, at nedbør ikke laver uhensigtsmæssige oversvømmelser på veje, ejendomme mv. i hverdagen. Projektet er oprindeligt opstartet i februar 2022, hvor en hidtidig rådgiver har gennemført indledende rådgivning, geotekniske undersøgelser, indledende myndighedsbehandling samt gennemførelse af dispositionsforslag. I den sammenhæng er projektet opdelt i to delprojekter vedr. hhv. Hundested Syd og Hundested Nord. Dette udbud angår totalrådgivning til delprojektet Hundested Nord – herefter benævnt ”projektet”. I øvrigt henvises til det øvrige udbudsmateriale, herunder projektbeskrivelsen og eksisterende materiale for en nærmere beskrivelse af projektet.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
LosLOT-0001
TitelTotalrådgivning til Hundested Sanering og Klimatilpasning - Nord
Optionen
Beschreibung der OptionenOption på arbejdsmiljøkoordinering under projektering og/eller udførelse