2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Hovedentreprisekontrakt – afd. 1, Postparken
Beschreibung: Begrænset udbud
Interne Kennung: Udbud af Hovedentreprisekontrakt – afd. 1, Postparken
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver gennemfører udbuddet efter udbudsproceduren begrænset udbud, der består af en prækvalifikations- og en tilbudsfase. I prækvalifikationsfasen udvælges fem ansøgere på baggrund af fastsatte udvælgelseskriterier og opfordres herefter til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45236000 Oberbauarbeiten, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 45232454 Bau von Regenwasserbecken
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Boligselskabet udbyder en hovedentreprisekontrakt til udførelse af udearealerne i afd. 1, Postparken. Visionen er, at de bearbejdede udearealer skal skabe nye og bedre rammer for fællesskabet i og omkring afd. 1, Postparken. Afdeling Postparken 1 er beliggende på Postparken 2, 2770 Kastrup. Afdelingen består af 13 3-etagers boligblokke, i alt 401 familieboliger, som blev færdiggjort i 1948. Postparken rummer i dag mange forskellige typer lejligheder i afdelingen, blandt andet tilgængelige, niveaufrie boliger, et antal erhvervslejemål og efter renoveringen i perioden 2018-2022, 86 større familielejligheder. Renovering af udearealer omfatter bl.a.: afvanding, belysning, kanter, hegning, befæstelser, udendørs inventar, beplantning og græsarealer inkl. indpasning af halvtage, LAR og væksthuse, samt afkobling af tagnedløb fra kloak til LAR-anlæg. For nærmere beskrivelse af ydelserne omfattet af hovedentreprisen henvises til hovedentreprisekontrakten med bilag. FA09 er en almen boligorganisations administration stiftet af almene boligorganisationer, og projektet gennemføres som alment byggeri med offentlig støtte. Projektet skal derfor overholde relevant lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger samt Byggeskadefondens krav til projektering og udførelse. Hovedentreprisekontrakten indeholder optioner vedrørende tilkøb af bortskaffelse af løst inventar, materialeoplag i garager, nedrivning og bortskaffelse af betonydervægselementer, fjernelse og bortkørsel af fundamentsbeton til nedknusning, og fjernelse og bortskaffelse af beton som forurenet affald mv. Herudover indeholder hovedentreprisen tilkøbsydelser. Arbejderne omfattet af optionerne og tilkøbsydelserne er nærmere beskrevet i Bilag 2.05 Tilbudsliste. Den estimerede kontraktværdi er: ca. 47 mio. kr. ekskl. moms. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter, da det er FA09’s vurdering, at realiseringen af opgaven sker mest hensigtsmæssigt som en samlet hovedentreprisekontrakt. Det skønnes, at en samlet kontrakt understøtter en helhedsorienteret tilgang, sikrer sammenhæng i opgaveudførelsen gennem hele projektforløbet og vurderes at være mest hensigtsmæssig i forhold til kvalitet, tid og økonomi. Den forventede kontraktperiode er ca. 18 måneder iht. Hovedtidsplanen. Hovedentreprisekontrakten er baseret på AB 18. Sideløbende med dette projekt vedrørende renovering af udearealer igangsættes totalentreprisen vedrørende renovering af kloakinstallationer i afd. 1 Postparken. Totalentreprisen for renovering af kloakinstallationer skal til enhver tid udføres med et forspring på minimum 6 uger i forhold til hovedtidsplanen for hovedentreprisen vedrørende renovering og nyanlæg af udearealer. Byggepladsplanen for kloakarbejderne og for hovedentreprisen er placeret adskilt fra hinanden. Totalentreprenøren vil desuden koordinere kloakinstallationerne og de tilhørende arbejder med hovedentreprenøren. Der afholdes informationsmøde og besigtigelsesmøde, som der kan læses nærmere om på udbudsportalen.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45232454 Bau von Regenwasserbecken, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hovedentreprisekontrakten indeholder optioner vedrørende tilkøb af bortskaffelse af løst inventar, materialeoplag i garager, nedrivning og bortskaffelse af beton-ydervægselementer, fjernelse og bortkørsel af fundamentsbeton til nedknusning, og fjernelse og bortskaffelse af beton som forurenet affald mv. Herudover indeholder hovedentreprisen tilkøbsydelser. Arbejderne omfattet af optionerne og tilkøbsydelserne er nærmere beskrevet i Bilag 2.05 Tilbudsliste.