See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af jobrettede mestringsforløb for sygemeldte borgere (sygedagpengemodtagere og jobafklaringsborgere)
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af jobrettede mestringsforløb for sygemeldte borgere, der har behov for fysisk og mental træning og mestringsstrategier eller deltage i en virksomhedspraktik, før de kan raskmeldes helt eller delvist eller opnå lønnede timer.
Vorherige Bekanntmachung: 752256-2025
Interne Kennung: 601812
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Aftalen vil blive tildelt den tilbudsgiver, der afgiver det for Aarhus Kommune økonomisk mest fordelagtige tilbud ud fra kriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Aarhus Kommune vil således anvende følgende underkriterier og delkriterier med den for hvert kriterium anførte vægt De indkomne tilbud vurderes på baggrund af følgende underkriterier: Underkriterium 1. Pris 50 % 2. Kvalitet 50 % Procedure for behandling af tilbud Den interne gennemgang af tilbuddene i Aarhus Kommune er planlagt til uge 3 i 2026. Tilbudspræsentation og forhandling Tilbudsgivere, som på baggrund af nærværende materiale har afgivet tilbud, vil blive indbudt til separate møder med Aarhus Kommune, hvor tilbudsgiverne vil få adgang til at præsentere de-res tilbud, og hvor der kan blive ført forhandlinger med de enkelte tilbudsgivere. Formålet med de individuelle møder er at give tilbudsgiverne mulighed for at præsentere deres tilbud samt svare på eventuelle uddybende spørgsmål fra udbyder. Herefter opfordres tilbudsgiverne til at afgive deres endelige tilbud på baggrund af hvilke, tilde-ling vil finde sted. Udbyder forbeholder sig ret til at tildele rammekontrakterne på baggrund af de indledende til-bud. Tilbudspræsentation med forhandling forventes afholdt i uge 51 i 2025 under deltagelse af re-præsentanter fra Beskæftigelsesforvaltningen. Tildeling af Rammeaftale: I anden omgang vurderes de konditionsmæssige tilbud i forhold til tildelingskriteriet, jf. udbuds-betingelsernes afsnit vedr. Tildelingskriterium. Underretning om valg af tilbud og aftaleindgåelse Når afgørelse foreligger, vil alle tilbudsgivere blive skriftligt underrettet om tildelingsbeslutningen. Der gøres opmærksom på, at Aarhus Kommune tidligst må underskrive rammeaftalen efter udløb af en standstill-periode på minimum 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor Aarhus Kommune har afsendt underretning til alle tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. Det forventes, at der kan indgås rammeaftaler i uge 6 i 2026 eller umiddelbart efter.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85312300 Orientierungs- und Beratungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den fremtidige rammeaftale kan forlænges i op til 2x12 måneder af en eller flere omgange på uændrede vilkår eller på ændrede vilkår, som aftales mellem parterne og som samlet set er økonomisk gunstige for Aarhus Kommune. Forlænges aftalen på ændrede vilkår, vil aftalens overordnede karakter dog ikke blive ændret.