See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om Bygherrerådgivning 2026
Beschreibung: Bygningsstyrelsens byggesager spænder bredt indenfor blandt andet nyog tilbygning, modernisering, renovering og vedligehold m.v. Det er derfor vigtigt, at Bygningsstyrelsen har en bygherrerådgiver, der besidder denne bredde i dennes kompetenceprofil. Bygningsstyrelsen er en professionel bygherre, der selv varetager størstedelen af de opgaver, der beskrives i ydelsesbeskrivelsen for bygherrerådgivning. Bygningsstyrelsens byggesager håndteres i stort omfang som totalentrepriser under Bygningsstyrelsens Strategiske Rammeaftale for totalentrepriser. Her vil bygherrerådgiveren i nogle tilfælde skulle bidrage til udarbejdelsen af byggeprogram, adhoc faglig rådgivning under projekteringen, granskning, Bygningsstyrelsens projektspecifikke betalingsplan, udvalgte bygherretilsyn under udførelsen samt deltage som Bygningsstyrelsens repræsentant ved performancetest i udførelsesfasen. Ved udbud i klassisk totalentreprise vil Bygherrerådgiver yderligere blive inddraget i udarbejdelsen af byggeprogram og udbud for totalentreprisen. På vedligeholdsopgaver anvendes bygherrerådgivning sjældent. Der kan forekomme hovedentrepriser, hvor bygherrerådgiveren får en større rolle end ved totalentrepriser i forbindelse med koordinering og styring af totalrådgiver og hovedentreprenør, performancetest samt aftaleog økonomistyring. Bygningsstyrelsen vil altid ud fra en vurdering af det konkrete projekt og den projektleder, der er tilknyttet, vurdere hvilke opgaver der skal varetages af projektlederen og hvilke der skal varetages af bygherrerådgiveren. For Bygningsstyrelsen er det vigtigt, at Bygherrerådgiveren kan skalere deres organisation og kompetencer, alt efter hvilken type og størrelse opgave der er tale om, for at sikre smidig og effektiv projektgennemførelse. Rammeaftalen opdeles i tre delaftaler. Delaftale 1: Hovedstaden, Grønland og Færøerne Delaftale 2: Sjælland, DTU Risø, Fyn og Øerne Delaftale 3: Jylland Se bilag H for øvrig oversigt over delaftalernes geografiske opdeling. Rammeaftalen skønnes at have en værdi på i alt 150 mio. kr., samlet set for alle delaftaler i hele aftalens løbetid. Ud over Bygningsstyrelsen kan andre statslige parter gøre brug af rammeaftalen, jf. bilag I. De øvrige parter bruger ofte bygherrerådgivning i mere "klassisk forstand" som det beskrives i ydelsesbeskrivelsen for bygherrerådgivning. Nedenstående er øvrige ordregivere på rammeaftalen: Beskæftigelsesministeriet Indenrigssundhedsministeriet Erhvervsministeriet Finansministeriet Forsvarsministeriet Justitsministeriet Kulturministeriet Miljøog ligestillingsministeriet Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Statsministeriet Transportministeriet Udlændingeog integrationsministeriet Udenrigsministeriet Klima, Energiog Forsyningsministeriet Social og boligministeriet Ældreministeriet Ministeriet for Grøn Trepart Digitaliseringsministeriet Økonomiministeriet Uddannelsesog forskningsministeriet Aalborg Universitet Aarhus Universitet DTU Dansk Dekommissionering ITU KU Roskilde Universitet Syddansk Universitet/SDU Aarhus Arkitektskole
Vorherige Bekanntmachung: 387181-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har til hensigt at udvælge 3 ansøgere på hver delaftale, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 3 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere for den pågældende delaftale, udvælges de 3 ansøgere, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, hvor der vil lægges vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Se yderligere i udbudsbekendtgørelsens afsnit 5.1 . Der henvises til udbudsmaterialet. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang. Medmindre Bygningsstyrelsen vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende eller efterfølgende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor tilbudsgiverne vil blive inviteret til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. beskrivelsen i udbudsbetingelserne. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne vil blive afholdt i november 2025nærmere information herom fremgår i udbudsbetingelserne. Formålet med forhandlingsmøderne er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres. Bygningsstyrelsen vil i den forbindelse kommentere de allerede afgivne tilbud. Tilbudsgiverne får ved forhandlingsmødet lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet. Læs mere om forhandlingsforløbet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale om Bygherrerådgivning 2026 delaftale 1
Beschreibung: Rammeaftalen omhandler Bygningsstyrelsens projekter inden for byggeri og anlæg. Der kan derfor være en stor diversitet i de opgavetyper Bygningsstyrelsen skal have udført under rammeaftalen. Opgaverne kan således være udarbejdelse af byggeprogram, ad hoc faglig rådgivning under projekteringen, granskning, udvalgte bygherretilsyn under udførelsen samt deltage som Bygningsstyrelsens repræsentant ved performancetest i udførelsesfasen. Derudover vil der også i nogle tilfælde være behov for bygherrerådgivning i "klassisk" forstand.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale om Bygherrerådgivning 2026 delaftale 2
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale om Bygherrerådgivning 2026 delaftale 3