168383-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen – Udbud af LP-gas
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af LP-gas
BeschreibungUdbuddet vedrører en Rammeaftale på levering af LP-gas til tank samt opstilling af tank, leje af tank inkl. service og vedligeholdelse samt efterfølgende afinstallering/demontering og bortfjernelse af en af Leverandøren opstillet tank og til enhver af Forsvarets etablissementer i Danmark. LP-gas udgør en væsentlig form for forsyning på en række af Forsvarets etablissementer i Danmark, og benyttes herunder til rumvarme i bygninger, opvarmning af højtemperature til malerkabiner, anvendelse i køkkendrift og brandøvelsespladser, samt andre specielle opvarmningsformål. Rammeaftalen indgås af Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse (herefter benævnt "Ejendomsstyrelsen"). Alle enheder under Forsvarsministeriet, herunder Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (herefter benævnt ”Materiel- og Indkøbsstyrelsen”) og alle divisioner af Forsvaret i Danmark, som er underlagt Forsvarschefens kommando, er imidlertid berettiget til at anvende Rammeaftalen til indkøb af Leverancen på Rammeaftalens vilkår og betingelser.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenEjendomsstyrelsen har i Rammeaftalens løbetid en option på at vælge, at Leverancen omstilles fra LP-gas - propan til grøn bio LP-gas. Derudover har Ejendomsstyrelsen option på levering af følgende overjordiske tanke: • Størrelse 8 m3 • Størrelse 11 m3 Ejendomsstyrelsen har endvidere en option vedrørende enten 1) eftersyn af underjordisk tank i størrelse 2,75 m3, eller 2) leje af underjordisk tank i størrelse 2,75 m3. Valget af optionsmulighederne afhænger af, hvilken beslutning Ejendomsstyrelsen træffer i forhold til ejerskabet af tanken. Der henvises til Rammeaftalens afsnit 9.2.