See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende totalrådgivning til RandersBolig
Beschreibung: Ordregiver er en almen boligorganisation underlagt lov om almene boliger m.v. Ordregiver administrerer og udlejer almene boliger. RandersBolig administrerer og udlejer almene boliger for seks boligorganisationer, der tilsammen råder over omkring 9.100 lejemål i Randers og omegnskommunerne Mariagerfjord, Favrskov, Norddjurs og Syddjurs. De seks boligorganisationer er følgende: • Boligorganisationen Møllevænget & Storgaarden • Randers Boligforening af 1940 • Boligforeningen Kronjylland • A/B Andelsbo • Boligselskabet af 2014 • Typografernes stiftelse i Randers Ordregiver har løbende behov for totalrådgivning af forskellig art. Totalrådgivning og ydelserne under totalrådgivning kan omfatte enhver handling, opgave, tjenesteydelse og leverance som indgår i opfyldelse af totalrådgivningsydelsen (”Ydelser”), herunder også Ydelser som skal og kan være indeholdt i ARK/FRI´s Ydelsesbeskrivelser for Byggeri og Landskab (2018), Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning (2019), Tillæg til ydelsesbeskrivelse vedrørende bæredygtighedsydelser (2022), beskrivelse af ”som udført” ( 2022) alt med senere ændringer, de til enhver tid gældende krav til renovering og nybyggeri ifølge almenboligloven med tilhørende forskrifter, herunder også udførelse af opgaver og opfyldelse af krav i forhold til Landsbyggefond, Byggeskadefond og myndigheder, opfyldelse af krav og opfyldelse af bygherrens pligter ifølge lov om arbejdsmiljø, herunder også opfyldelse af krav og opfyldelse af alle pligter og roller som påhviler bygherren efter bkg. nr. 117 af 5.februar 2013 med senere ændringer om bygherrens pligter, opfyldelse af krav og overtagelse af bygherrens pligter ifølge bekendtgørelse nr. 2107 af 24. november 2021 med senere ændringer vedrørende bygge – og anlægsarbejde, samt opfyldelse af krav ifølge bkg. nr. 110 af 5.februar 2013 med senere ændringer om projekterendes og rådgiveres pligter efter lov om arbejdsmiljø, Ydelser efter ABR 18, alt herunder også rådgivning, projektering, udbud, udarbejdelse af kontrakter og indhentning af underskrifter, tegning og opretholdelse af forsikringer, kontrol af opfyldelse af krav om sikkerhedsstillelse, al certificering og kontrol af dokumentation, udarbejdelse af plan for sikkerhed og sundhed (PSS), evt. førsyn, byggeledelse, herunder byggemøder hver 14. dag, bygherre- og byggeudvalgsmøde hver 6. uge, fagtilsyn, projektopfølgning, IKT, arbejdsmiljø, tilladelser og dispensationer, kvalitetssikrings og vedligeholdelsesdokumentation, herunder ”as built” dokumentation, aflevering, 1- års og 5 års eftersyn med entreprenør og Byggeskadefond, attestering af fakturaer, udarbejdelse af byggeregnskab, eller nærmere bestemte faser eller dele af Ydelser samt i forbindelse hermed stående bistand. Om Rådgivers ydelser henviser vi i helhed til det fremlagte udkast til rammeaftale, hvor ydelserne er beskrevet nærmere. Der vil således være tale om opgaver af meget forskellig art, og tildelingen af Rammeaftalen forventes at ville afspejle dette. Idéoplæg kan være, men skal ikke være omfattet af Rammeaftalen. Ordregiver kan således frit vælge at kontrahere om idéoplæg uden hensyn til Rammeaftalen og vælge en anden leverandør. Ordregiver har til hensigt at indgå Rammeaftale med op til fem (5) Tilbudsgivere. Ordregiver forventer at indkøbe rådgiverydelser for DKK 3.000.000 ekskl. moms pr. år i rammeaftaleperioden, og forbeholder sig retten til maksimalt at indkøbe rådgiverydelser for DKK 6.000.000 ekskl. moms pr. år i rammeaftaleperioden. Rammeaftalen udbydes for en periode på 48 måneder. De tilbudte priser er faste i Rammeaftaleperioden, men reguleres dog i medfør af Rammeaftalens bestemmelse herom. Rammeaftalen skal indgås på grundlag af det udkast til Rammeaftale, der er vedlagt udbudsmaterialet. Den endelige Rammeaftale vil blive tilrettet i overensstemmelse med de vindende tilbud. Der henvises til vedlagte Rammeaftale med tilhørende bilag.
Interne Kennung: 191367
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Se udbudsbetingelserne
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71230000 Organisation von einem Architektenwettbewerb, 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000