2. Verfahren
Verfahren
Titel: ØRSK – Ørestad Skole, Renoveringsprojekt Totalrådgivning
Beschreibung: Udbuddet omfatter totalrådgivning til renovering af bygningen, der huser brugergrupperne Ørestad Skole samt KKFO, fritidscenter, bibliotek og tandklinik. Renoveringen indebærer primært udskiftning af MgO-holdige vindspærreplader bag teglfacader, nye vinduer og udskiftning af tagbelægninger inkl. isolering. Reno-veringen skal udføres på baggrund af en ny fuld statisk genberegning. I størrelsesordenen 5.200 m2 vindspærreplader, 3.400 m2 vinduer og 2.700 m2 tagbelægninger skal udskiftes. Bygningen er i 10 etager, med kælderetagen som nederste etage, og skal fortsat benyttes af alle brugergrupper under renoveringen. Dette inkluderer ca. halvdelen af skolens elever og lærere, vil være til stede under arbejdet. Et centralt succéskriterie er derfor at etablere en sikker og effektiv byggeproces, der sikrer tryghed og funktio-nalitet for både byggeplads og brugere. Aftalen vil også omfatte en udvidet projektgennemgang med hoved-entreprenøren, som et ønske om en projektoptimering. Denne ydelse honoreres efter medgået tid til de til-budte timepriser.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: ØRSK – Ørestad Skole, Renoveringsprojekt -Totalrådgivning