See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vintertjenester for Ringsted Kommunes Ejendomsstab
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af vintertjeneste til Ringsted Kommune. Opgaven er opdelt i to delkontrakter – én for område NORD og én for område SYD. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket betyder, at enhver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. punkt 1.7, og opfylder eventuelle minimumskrav, kan afgive tilbud. Endelige aftaler med vindende tilbudsgiver(e) indgås på baggrund af den vedlagte kontrakt. Der bydes på begge delaftaler, og det er også muligt at få tildelt begge delaftaler.
Interne Kennung: 575142
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Ringsted Kommune har været nødt til at annullere oprindeligt udbud, da de indkomne priser væsentligt oversteg kommunens budget. Kommunen har derfor ændret i betingelserne og genudbudt opgaven. Det er for kommunen vigtigt, at kontraktstart kan opretholdes til 15. oktober 2024 pga. potentielt behov for glatførebekæmpelse. Derfor gennemføres hasteprocedure.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0000