170091-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Genudbud: Udbud af drift og vedligehold samt modernisering af vejbelysning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud: Udbud af drift og vedligehold samt modernisering af vejbelysning
BeschreibungEsbjerg Kommune udbyder drift, vedligehold og løbende udskiftning af Esbjerg Kommunes vejbelysningsanlæg samt projektering og etablering af nyanlæg (modernisering) i forbindelse med byggemodninger og lignende. Udbuddet gennemføres som følge af, at Kommunens eksisterende driftskontrakt med Elcon A/S udløber. Udbuddet omhandler drift, vedligehold og løbende udskiftning af ca. 35.000 lyspunkter, inkl. ca. 170 totonto-blink, ca. 220 skilte og tavler samt ca. 650 belysningsskabe. Yderligere ca. 33.000 ma-ster, inkl. pullerter, portaler og standere til skilte samt 2.400 stk. lyskunkter uden mast (væg, jorden, loft, wire, ukendte og uplight). Der henvises til dokumentet "Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB)". Lyspunkterne mv. er primært placeret på offentlige veje og stier, private fælles veje, parker og grønne områder samt offentlige parkeringspladser. I det omfang Kommunen i kontraktperioden overtager yderligere armaturer på strækninger, hvor Esbjerg Kommune er vejmyndighed, vil disse også indgå, hvilket tilsvarende vil være tilfældet, hvis Kommunen overtager yderligere armaturer på strækninger, hvor Esbjerg Kommune ikke er vejmyndig-hed. Den løbende udskiftning vil omfatte ændringer og udbygning af veje og deres udstyr, som kan medføre nye anlægsopgaver. Yderligere oplysninger om udbuddets omfang fremgår af udbudsmaterialet.
Interne Kennung448097
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling med forudgående bekendtgørelse. Proceduren anvendes, da ordregiver har vurderet, at kontrakternes kompleksitet og disses risici medfører, at kontrakterne ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Et udbud med forhandling er opdelt i to faser: En ansøgningsfase og en tilbudsfase. Tilbudsfasen er kun relevant for de ansøgere, der er blevet prækvalificeret til at afgive tilbud. I ansøgningsfasen indsender interesserede virksomheder ("ansøgere") en ansøgning om at få lov til at deltage i udbuddet. Kommunen gennemgår alle ansøgningerne og prækvalificerer de ansøgere, som får lov til at gå videre til anden fase, som er tilbudsfasen. Hvis Kommunen modtager ansøgninger fra flere end fire egnede virksomheder, udvælger Kommunen de fire virksomheder, der har de mest relevante referencer. Kun de virksomheder, som Kommunen udvælger, kan afgive tilbud. Ved vurdering af hvilke referencer der er mest relevante, lægger Kommunen vægt på følgende:  Referencernes sammenlignelighed med de udbudte ydelser, herunder særligt i forhold til omfang og kontraktværdi.  Referencernes alder (nyere referencer vil blive vurderet mere relevante end ældre referencer). Ved udvælgelsen vil Kommunen lægge vægt på de oplysninger, som ansøgerne har afgivet i ESPD'et. Tilbudsfasen er den fase, hvor de udvalgte ansøgere afgiver et egentligt tilbud på den udbudte kontrakt. Tilbudsfasen indledes med, at Tilbudsgivere fremsender et indledende tilbud. Kommunen gennemgår tilbuddene og vurderer, om der skal afholdes forhandlingsmøder. Kommunen kan dog også træffe tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Kommunen kan gennemføre flere forhandlingsrunder og forhandle skriftligt med tilbudsgiverne, dvs. uden afholdelse af forhandlingsmøder. Kommunen giver besked, hvis Kommunen efter første forhandlingsrunde påtænker at gennemføre flere forhandlingsrunder. Hvis der afholdes forhandling(er), vil Kommunen herefter evt. tilrette udbudsmateriale og bede Tilbudsgivere om at indsende et endeligt tilbud. Herefter evaluerer Kommunen tilbuddene på baggrund af evalueringskriterierne i udbudsbetingelserne og træffer beslutning om, hvem der tildeles Kontrakterne. Yderligere oplysninger om udbuddet fremgår af udbudsmaterialet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928530 Straßenlaternen, 34928500 Straßenbeleuchtungseinrichtungen, 34993000 Straßenbeleuchtung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKommunen har mulighed for at forlænge begge kontrakter med 4 gange 12 måneder.