See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Patron Driven Acquisition (PDA)
Beschreibung: Syddansk Universitet benytter en Patron Driven Acquisition-aftale (PDA), som indebærer, at et bredt udvalg af e-bøger stilles til rådighed via bibliotekets katalog uden forudgående køb. Betaling for e-bøgerne sker udelukkende ved faktisk brug, hvilket sikker en omkostningseffektiv ressource anvendelse og tilgodeser brugernes behov. Som led i aftalen deponeres der årligt et beløb i størrelsesordenen 500.000 kr., som administreres af leverandøren og benyttes i takt med bruger adgang. Det er Syddansk Universitets vurdering, baseret på markedsundersøgelser og leverandør dialog, at Ebsco efter tidligere leverandørs ønske om udfasning af engangskøb af e-bøger pr. juni 2026, er den eneste tilbageværende leverandør på markedet, der tilbyder PDA-modellen. På baggrund af dette anses det, jf. Udbudsloven § 80, stk. 3, for sagligt og lovligt at tildele kontrakten direkte til Ebsco, da det på grund af tekniske forhold og markedsstruktur er umuligt at opnå tilstrækkelig konkurrence. PDA-modellen, som Ebsco tilbyder, udgør en unik og uundværlig ydelse, og der eksisterer ikke et reelt alternativ på markedet, som opfylder de samme funktionelle og økonomiske krav.
Vorherige Bekanntmachung: 113007-2026
Interne Kennung: 549712
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22120000 Veröffentlichungen
5. Los
Los: LOT-0000