See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af laboratorieydelser vedr. spildevand, slam og dræn samt rå- og drikkevand til FORS (Holbæk, Lejre og Roskilde)
Beschreibung: Udbuddet af laboratorieydelser til FORS Spildevand (Holbæk, Lejre, Roskilde) A/S og FORS Vand (Holbæk, Lejre, Roskilde) A/S, gennemføres i henhold til Forsyningsvirksomhedsdirektivets afsnit II jf. Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014, som et offentligt udbud. Dvs. at alle interesserede tilbudsgivere kan afgive tilbud. Kontrakterne er ydelsesmæssigt opdelt på følgende vis: - Delaftale 1 (Spildevand, slam og dræn) - Delaftale 2 (Rå- og drikkevand) Der kan afgives bud på én eller begge delaftaler. For hver delaftale indgås der aftale med én leverandør. Særligt for Delaftale 1 (Spildevand, slam og dræn): Leverandøren skal i den kommende aftale selv stå for afhentningen af spildevand, slam og drænprøver fra de lokationer, der er omfattet af aftalen. Dvs. at ordregiver ikke længere vil indsamle prøverne og sætte dem til afhentning på udvalgte lokationer. Yderligere information fremgår af Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 1) I afsnit 8 i Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 1), er kravene til aktivering af leverandørens nødberedskab beskrevet. Det skal bemærkes, at krav nr. 8.1 er et mindstekrav, der skal kunne opfyldes af leverandøren. Særligt for Delaftale 2 (Rå-og drikkevand): I afsnit 8 i Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 2), er kravene til aktivering af leverandørens nødberedskab beskrevet. Det skal bemærkes, at krav nr. 8.1 er et mindstekrav, der skal kunne opfyldes af leverandøren.
Vorherige Bekanntmachung: 693393-2025
Interne Kennung: 578635
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85111820 Bakteriologische Untersuchungen, 71900000 Labordienste, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - FORS Spildevand (Holbæk, Roskilde, Lejre) A/S
Beschreibung: Delaftale 1 udgøres af 3 ordregivende enheder, som er følgende: - FORS Spildevand Holbæk A/S (CVR Nr. 32765572) - FORS Spildevand Roskilde A/S (CVR Nr. 32837832) - FORS Spildevand Lejre A/S (CVR Nr. 33055072) Særligt for Delaftale 1 (Spildevand, slam og dræn): Leverandøren skal i den kommende aftale selv stå for afhentningen af spildevand, slam og drænprøver fra de lokationer, der er omfattet af aftalen. Dvs. at ordregiver ikke længere vil indsamle prøverne og sætte dem til afhentning på udvalgte lokationer. Yderligere information fremgår af Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 1) I afsnit 8 i Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 1), er kravene til aktivering af leverandørens nødberedskab beskrevet. Det skal bemærkes, at krav nr. 8.1 er et mindstekrav, der skal kunne opfyldes af leverandøren
Interne Kennung: 581355
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71900000 Labordienste, 85111820 Bakteriologische Untersuchungen, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Mulighed for forlængelse af kontrakten i op til 2 x 12 mdr.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - FORS Vand (Holbæk, Roskilde, Lejre) A/S
Beschreibung: Delaftale 2 udgøres af 3 ordregivende enheder, som er følgende: - FORS Vand Holbæk A/S (CVR Nr. 33033346) - FORS Vand Roskilde A/S (CVR Nr. 32837859) - FORS Vand Lejre A/S (CVR Nr. 33054211) Særligt for Delaftale 2 (Rå-og drikkevand): I afsnit 8 i Bilag 1 – Kravspecifikation (Delaftale 2), er kravene til aktivering af leverandørens nødberedskab beskrevet. Det skal bemærkes, at krav nr. 8.1 er et mindstekrav, der skal kunne opfyldes af leverandøren
Interne Kennung: 581356