172066-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke – DIS Køretøjer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDIS Køretøjer
BeschreibungEtablering af Dynamisk indkøbssystem (DIS), til indkøb af primært, men ikke begrænset til, fabriksnye Biler, Varevogne, Minibusser/busser og Lastbiler, til brug hos Herning Kommunes enheder og institutioner. Som alle andre kommuner står Herning overfor at elektrificere sin flåde af køretøjer, der består af ca. 400, hvoraf personbiler udgør størstedelen. De udbudte kontrakter kan være rene købskontrakter eller blandede købs- og servicekontrakter.
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensOprettelsen af det Dynamiske Indkøbssystem følger proceduren for Begrænset udbud, dvs. der er en indledende ansøgningsrunde, hvor potentielle leverandører kan søge om optagelse i systemet. De leverandører der optages i systemet kan efterfølgende afgive tilbud på de udbudte kontrakter. Læs nærmere om proceduren i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge, 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelPersonbiler, Varevogne og Minibusser under 3500 kg.
BeschreibungKategorien dækker over personbiler til brug i bl.a. Hjemmeplejen og Sygeplejen, Administrative funktioner mv. Den omfatter også varevogne og minibusser under 3500 kg., der foruden persontransport også kan bruges til f.eks. transport af udstyr mv. eller chassis til opbygning af lad.
LosLOT-0002
TitelVarevogne, Busser over 3500 kg og Lastbiler
BeschreibungKategorien omfatter varevogne og busser under 3500 kg., der foruden persontransport også kan bruges til f.eks. transport af udstyr mv. eller chassis til opbygning af lad. Den omfatter også Lastbiler til f.eks. opbygning med kran eller krog og containerkørsel.