173237-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af udførelse af jordarbejder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af udførelse af jordarbejder
BeschreibungUdbuddet er en del af ordregivers tilrettelæggelse af sine indkøb til brug for anlæg og renovering af fjernvarmeledninger. Ordregiver har valgt at tilrettelægge disse indkøb i følgende fire rammeaftaler: 1) Rammeaftale - præisolerede stålrør (delaftale 1) 2) Rammeaftale - Fleksible præisolerede rør (delaftale 2) 3) Rammeaftale om udførelse af jordarbejder (dette udbud) 4) Rammeaftale om udførelse af rørmontage Nærværende udbud omfatter således rammeaftale om udførelse af jordarbejder. Udførelsen af arbejderne sker på ordregivers forsyningsområde, der geografisk er Høje-Taastrup Kommune og Greve Kommune. Den maksimale økonomiske værdi af rammeaftalen er 1.100.000.000 kr. ekskl. moms, som udgør summen af værdien af rammeaftalen i den faste løbetid og værdien af optionerne. Rammeaftalens omfang og indhold er nærmere beskrevet i udkast til rammeaftale med bilag, navnlig i Særlig arbejdsbeskrivelse, jordarbejder (”SAB-J”) samt Fælles arbejdsbeskrivelse (”FAB”). Ordregiver foretager bestilling (indgår kontrakter) på grundlag af rammeaftalen ved direkte tildeling. Der henvises til afsnit 7 i udkast til rammeaftalen.
Interne Kennung3
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231110 Rohrverlegearbeiten, 45231111 Heben und Neuverlegen von Rohrleitungen, 45231112 Installation von Rohrleitungsnetzen, 45231113 Neuverlegung von Rohrleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45236000 Oberbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0000
TitelOffentligt udbud af jordarbejder – jordarbejder ifm. etablering af præisolerede fjernvarmerør i jord
Optionen
Beschreibung der OptionenDer henvises til afsnittet vedrørende forlængelser ovenfor.