174248-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Organisation von Messen und Ausstellungen – Udbud af design, projektering, produktion og installation af al udstilling og formidling (totalleverance) i Besøgscenter Nationalpark Mols Bjerge
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af design, projektering, produktion og installation af al udstilling og formidling (totalleverance) i Besøgscenter Nationalpark Mols Bjerge
BeschreibungNationalpark Mols Bjerge er midt i en spændende og vigtig proces med at realisere visionen om et nyt besøgscenter, der skal fungere som en port til nationalparken og de mange oplevelser, området byder på. Besøgscentret får en spektakulær placering i Kalø Vig med udsigt til den over 700 år gamle Kalø Slotsruin, der er en af Danmarks vigtigste middelalderborgruiner og et kulturfyrtårn i det storslåede istidslandskab. Her opfører Nationalparkfond Mols Bjerge et besøgscenter, der skal danne ramme om en ambitiøs formidling af nationalparkens landskab, natur og kulturhistorie. Centret skal løfte niveauet for nationalparkens virke, understøtte arbejdet for nationalparkens formål og desuden være en stærk platform for læring og oplevelse. Nationalparkfonden Mols Bjerge søger en stærk partner, der som totalleverandør på formidlingsprojektet og i tæt samarbejde med nationalparkens sekretariat og arkitektteamet i byggeprojektet, kan være med til at realisere visionen for besøgscentret i overensstemmelse med nationalparkens grundlæggende værdier. Opgaven omfatter formidling i totalleverancen, således at totalleverandøren har ansvaret for design, projektering, produktion og installation. Opgaven udbydes som en omvendt licitation. Prisen for totalleverancen er således fast og er DKK 4.360.000 ekskl. moms.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79956000 Organisation von Messen und Ausstellungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39154000 Messeeinrichtungen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNationalpark Mols Bjerge er midt i en spændende og vigtig proces med at realisere visionen om et nyt besøgscenter, der skal fungere som en port til nationalparken og de mange oplevelser, området byder på. Besøgscentret får en spektakulær placering i Kalø Vig med udsigt til den over 700 år gamle Kalø Slotsruin, der er en af Danmarks vigtigste middelalderborgruiner og et kulturfyrtårn i det storslåede istidslandskab. Her opfører Nationalparkfond Mols Bjerge et besøgscenter, der skal danne ramme om en ambitiøs formidling af nationalparkens landskab, natur og kulturhistorie. Centret skal løfte niveauet for nationalparkens virke, understøtte arbejdet for nationalparkens formål og desuden være en stærk platform for læring og oplevelse. Nationalparkfonden Mols Bjerge søger en stærk partner, der som totalleverandør på formidlingsprojektet og i tæt samarbejde med nationalparkens sekretariat og arkitektteamet i byggeprojektet, kan være med til at realisere visionen for besøgscentret i overensstemmelse med nationalparkens grundlæggende værdier. Opgaven omfatter formidling i totalleverancen, således at totalleverandøren har ansvaret for design, projektering, produktion og installastion. Opgaven udbydes som en omvendt licitation. Prisen for totalleverancen er således fast og er DKK 4.360.000 ekskl. moms.
Optionen
Beschreibung der OptionenIngen optioner.