174531-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Udbud af personbefordring til Vejle Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af personbefordring til Vejle Kommune
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af befordring af ordregivers borgere for de kørsler, som er visiterede af ordregiver (delaftale 1 og delaftale 2), samt ikke-visiteret kørsel i form af ad hoc buskørsel (delaftale 3). Hver delaftale tildeles til en (1) leverandør. En (1) leverandør kan tildeles op til 3 delaftaler. Visiteret rutekørsel (delaftale 1) vedrører befordring af ordregivers borgere for de kørsler, der er visiterede af ordregiver. Kørslerne omfatter skolekørsel, specialskolekørsel, kørsel til Skovagerskolen, samt kørsel til CSV, beskyttet beskæftigelse, og aktivitets- og læringstilbud. Ordregiver planlægger og koordinerer kørslen, medmindre andet fremgår af kravspecifikationerne vedrørende den enkelte rutepakke. Visiteret rutekørsel udbydes som en kontrakt med varighed på op til otte (8) år inkl. forlængelser. Garantikørsel (delaftale 2) vedrører visiteret befordring af ordregivers borgere for de kørsler, der er visiterede af ordregiver – dog kun for de kørselsopgaver, hvor ordregiver selv ønsker at koordinere kørslen. Ordregiver har behov for 10 minibusser med lift, inklusive chauffører, som ordregiver kan disponere frit over. Garantikørsel udbydes som en kontrakt med varighed på op til otte (8) år inkl. forlængelser. Ad hoc buskørsel (delaftale 3) vedrører ikke-visiteret befordring til samtlige af ordregivers enheder og institutioner. Selvejende institutioner med driftstilbud fra ordregiver på 50 % eller derover kan anvende aftalen. Kørselsopgaverne er ikke omfattet af bevillinger og/eller visitationer. Kørslen omfatter enkeltture, tur/retur og rundture (flere stops/destinationer). Der kan endvidere forekomme heldagsturistkørsel, udlandsture mv. Ad hoc buskørsel udbydes som en rammeaftale med varighed på op til fire (4) år. Der er krav om, at senest i 2030 skal al kørsel i Vejle Kommune foretages med nulemissionskøretøjer. Leverandøren skal i forbindelse med underkriteriet ”Kvalitet” angive andelen af kørsler foretaget med nulemissionskøretøjer i perioden frem til 2030.
Interne KennungPersonbefordring til Vejle Kommune
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud i henhold til udbudsloven
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 60120000 Taxiverkehr, 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
LosLOT-0001
TitelVisiteret rutekørsel
BeschreibungAftalen vedrører befordring af Ordregivers borgere for de Kørsler, som er visiterede af Ordregiver. Ydelserne er nærmere beskrevet i Kontrakten, Bilag 2a – Kravspecifikation og , jf. Bilag 3 – Tilbudsliste. Kørslerne omfatter skolekørsel, specialskolekørsel, kørsel til Skovagerskolen, samt kørsel til CSV, beskyttet beskæftigelse, og aktivitets- og læringstilbud. Ordregiver planlægger og koordinerer kørslen, medmindre andet fremgår af kravspecifikationerne vedrørende den enkelte rutepakke. Ydelsen tilkommer kun Leverandøren i de tilfælde, hvor Kørsler der er omfattet af Aftalen ikke varetages internt af Ordregiver. Der tages forbehold for ændringer i antallet af visiterede borgere og deraf behovet for visiteret rutekørsel. Leverandøren skal være i besiddelse af de nødvendige tilladelser til at udføre den udbudte Kørsel, jf. Kontraktens pkt. 8.7.1. Visiteret rutekørsel udbydes som en kontrakt med en varighed på op til otte (8) år inkl. forlængelser. Aftalen er gældende fra den 01.08.2025 til den 31.07.2031 med mulighed for forlængelse.
Interne KennungDelaftale 1 - På levering af visiteret rutekørsel til Vejle Kommune
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr, 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
LosLOT-0002
TitelGarantikørsel
BeschreibungAftalen vedrører levering af visiteret befordring af Ordregivers borgere for de Kørsler, der er visiterede af Ordregiver – dog kun for de Kørselsopgaver, hvor Ordregiver selv ønsker at koordinere Kørslen. Ordregiver har behov for 10 minibusser med lift, inklusive chauffører, som Ordregiver kan disponere frit over. Ydelserne er nærmere beskrevet i Kontrakten, Bilag 2b – Kravspecifikation og Bilag 3 – Tilbudsliste. Garantikørsel udbydes som en kontrakt med en varighed på op til otte (8) år inkl. forlængelser.
Interne KennungDelaftale 2 - På levering af garantikørsel til Vejle Kommune
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr, 60130000 Personensonderbeförderung (Straße), 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
LosLOT-0003
TitelAd hoc buskørsel
BeschreibungAftalen vedrører levering af ikke-visiteret ad hoc buskørsel til samtlige af Ordregivers enheder og institutioner. Selvejende institutioner med driftstilskud fra Ordregiver på 50 % eller derover kan anvende Aftalen. Kørselsopgaverne er ikke omfattet af bevillinger og/eller visitationer. Kørslen omfatter enkeltture, tur/retur og rundture (flere stops/destinationer). Der kan endvidere forekomme heldagsturistkørsel, udlandsture mv. En stor del af Kørslen omfatter ad hoc buskørsel af institutionernes børn og unge. Kørslen vil normalt foregå inden for skoletiden, men der kan forekomme heldagsturistkørsel, udlandsture mv. Kørslen omfatter endvidere ad hoc buskørsel af borgere inden for velfærdsområdet, herunder blandt andet ældre, borgere med handicap, eller andre borgere med særlige behov. Kørslen omfatter endvidere ad hoc buskørsel af Ordregivers medarbejdere. Denne Kørsel kan både finde sted inden for normal arbejdstid, heldagsture, udlandsture mv. Ydelserne er nærmere beskrevet i Aftalen, Bilag 2c – Kravspecifikation og Bilag 3 – Tilbudsliste. Ydelsen tilkommer kun Leverandøren i de tilfælde, hvor Ydelser, der er omfattet af Aftalen, ikke varetages internt af Ordregiver. Ydelser som VIP-kørsel mv. er ikke omfattet af Aftalen. Aftalen er en Rammeaftale, Ordregiver er derfor ikke forpligtet til at aftage den i tilbudslisten angivne mængde, men alene Ordregivers faktiske behov. Leverandøren skal være i besiddelse af de nødvendige tilladelser til at udføre den udbudte Kørsel, jf. Rammeaftalens pkt. 8.7.1. Ad hoc buskørsel udbydes som en rammeaftale med varighed på op til fire (4) år.
Interne KennungDelaftale 3 - På levering af ad hoc buskørsel til Vejle Kommune
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr, 60140000 Bedarfspersonenbeförderung