2. Verfahren
Verfahren
Titel: NZP.272.47.2026 Zakup zintegrowanego z informatycznym systemem szpitalnym (HIS) systemu prezentacji danych medycznych hospitalizowanych pacjentów wraz z modułem dla zespołów wczesnego reagowania (ZWR), systemem podpisów elektronicznych i interaktywnymi, cyfrowymi tablicami informacyjnymi dla personelu medycznego dla WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi
Beschreibung: 1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest zakup zintegrowanego z informatycznym systemem szpitalnym (HIS) systemu prezentacji danych medycznych hospitalizowanych pacjentów wraz z modułem dla zespołów wczesnego reagowania (ZWR), systemem podpisów elektronicznych i interaktywnymi, cyfrowymi tablicami informacyjnymi dla personelu medycznego dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. 2. Zakres przedmiotowy został szczegółowo opisany w załączeniu do niniejszej SWZ „Opisie przedmiotu zamówienia oraz warunki gwarancji” – Załącznik nr 2 oraz wzorze umowy – Załącznik nr 6. 3. Opis przedmiotu zamówienia należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści dokumentu, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców. 4. Przedmiotowa dostawa finansowana jest w ramach projektu pn: „Rozwój usług cyfrowych w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi”. 5. Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji, w której nie uzyskał niezbędnych środków na planowane przedsięwzięcie. Zgodnie bowiem z art. 257 ustawy Pzp, Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane.
Interne Kennung: NZP.272.47.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: WWCOiT im.M.Kopernika w Łodzi otrzymało dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i w dniu13.12.25r.podpisał umowę nrKPOD.07.03-IP.10-0441/25/KPO/56/2025/408o objęciu wsparciem przedsięwzięcia. Ponadto Szpital otrzymał dotację celową ze środków budżetu województwa łódzkiego na sfinansowanie kosztów niekwalifikowanych w projekcie(tj. podatek VAT)i w dn.09.12.25r.zawarł z WŁ Umowę dotacji nr 296/Z/KPO/2025. Umowa ta w dn.02.03.26r.została aneksowana. Jednym z warunków zachowania finansowania jest rozliczenie zakupu zintegrowanego z informatycznym systemem szpitalnym(HIS)systemu prezentacji danych medycznych hospitalizowanych pacjentów wraz z modułem dla zespołów wczesnego reagowania(ZWR), systemem podpisów elektronicznych i interaktywnymi, cyfrowymi tablicami informacyjnymi dla personelu medycznego do dn.31.05.26r.Tym samym brak wydatkowania środków finansowych uzyskanych na podstawie zawartej umowy w terminie do dn.31.05.26r.oznaczać będzie po stronie Centrum obowiązek sfinansowania zakupu ze środków własnych i utrata dofinansowania. Analizując plan zamówień Centrum wynika, iż przedmiotowy zakup powinien nastąpić przy zastosowaniu procedury unijnej, dla której właściwym terminem składania ofert jest okres35dn. Na podstawie przeprowadzonego badania rynku wynika, że wdrożenie systemu wymaga min 55 dni od daty podpisania umowy z wykonawcą. Jednocześnie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego wymaga min.65dni. Przedmiotowa analiza wskazuje więc, że zachowanie ustawowego terminu składania ofert w tym postępowaniu stanowi realne zagrożenie dla zachowania terminu przyznanego dofinasowania. Zgodnie z art.138ust.2pkt.2pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art.138ust.1, nie krótszy jednak niż15dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku KIOz14.07.23r.(sygn.akt KIO1844/23)"do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art.138ust.2pkt2 p.z.p.mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa.(...)Określając termin składania ofert(w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W przedmiotowej sprawie w kontekście terminu dostawy i skutecznego wdrożenia systemu oraz terminu rozliczenia dofinansowania oznacza, że ten bardzo krótki termin wydatkowania środków narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Jak wyżej zostało wskazane, w przepisie brak jest jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia uzasadnia skrócenie tego terminu. Jest to obiektywna przyczyna, niezależna od Centrum której nie mogło wcześniej uwzględnić. Nie mając zapewnionego finansowania Centrum nie mogło przecież też wcześniej ogłosić postępowania i udzielić zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48180000 Medizinsoftwarepaket
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30213200 Tablettcomputer
5. Los
Los: LOT-0004