See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie usługi oświetleniowej na urządzeniach oświetlenia drogowego znajdujących się na stanie majątkowym Enea Oświetlenie Sp. z o.o.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi oświetleniowej miejsc publicznych: ulic, placów, mostów i dróg znajdujących się na terenie administracyjnym miasta Poznania. Usługą oświetleniową objęte będą urządzenia oświetlenia drogowego stanowiące własność Enea Oświetlenie sp. z o.o. Zamówienie obejmuje:a) bieżącą konserwację oświetlenia na terenie miasta Poznania, w tym:- przeglądy punktów świetlnych wraz z grupową wymianą źródeł światła,- przeglądy linii kablowych,- przeglądy linii napowietrznych wydzielonych,- malowanie wysięgników,- malowanie słupów niskich,- malowanie słupów wysokich,b) utrzymanie świecenia punktów świetlnych,c) lokalizację uszkodzeń linii kablowych (z ograniczeniem zwarć),d) wymianę tabliczek bezpiecznikowych,e) naprawę osprzętu liniowego i linii napowietrznych,f) montaż brakujących pokryw,g) naprawę linii kablowych,h) naprawę opraw,i) wymianę przewodów w słupach i wysięgnikach,j) naprawę układów sterowniczych,k) awaryjną wymianę odcinków linii kablowych,l) wymianę przepalonych źródeł światła,m) likwidację uszkodzonych lub wyeksploatowanych słupów, n) na podstawie obustronnych ustaleń pomiędzy Stronami, Wykonawca zrealizuje zadania związane z poprawą efektywności i jakości oświetlenia, w szczególności poprzez montaż energooszczędnych opraw oświetleniowych, niezbędnych elementów sieci i urządzeń, rekonfigurację układu sieci oraz ewentualną dobudowę punktów świetlnych i wymianę słupów,o) likwidację szkód. Zgodnie z art. 214 ust.1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze. Konieczność udzielenia zamówienia publicznego z zastosowaniem powyższej przesłanki wynika: a) z obowiązujących przepisów: — art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej , — art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10.4.1997 r. Prawo energetyczne, b) z zaistniałego stanu faktycznego: — firma Enea Oświetlenie Sp. z o.o. (przedsiębiorstwo energetyczne) występuje w roli tzw. Monopolisty naturalnego. Przedmiot zamówienia – konserwacja urządzeń oświetlenia drogowego znajdujących się na stanie majątkowym Enea Oświetlenie Sp. z o.o. – obejmuje świadczenie usług konserwacji tej części oświetlenia drogowego (ok. 82 % całości oświetlenia drogowego na terenie miasta Poznania), którego wyłącznym właścicielem jest Enea Oświetlenie Sp. z o.o. W dniu 14.11.2025 r. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu otrzymał pismo nr Enea Oświetlenie/ OP/R08/WEA25E4608 wystosowane przez Enea Oświetlenie Sp. z o.o, w którym firma Enea Oświetlenie Sp. z o.o. oświadcza, iż nie wyraża zgody na podejmowanie jakichkolwiek działań na swojej sieci oświetleniowej przez podmioty trzecie. Z istoty prawa własności wynika, że spółka jest co do zasady jedynym podmiotem uprawnionym do korzystania z infrastruktury oświetleniowej. Zgodnie z art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego, przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jednocześnie należy stwierdzić, iż Enea Oświetlenie Sp. z o.o. dysponuje możliwościami pozwalającymi na wykonywanie usługi konserwacji i eksploatacji na terenie administrowanym przez miasto Poznań, co wraz z przedstawionymi aspektami prawnymi dotyczącymi własności majątku oświetleniowego wyklucza możliwość udziału podmiotów trzecich w realizowanym przez miasto Poznań zadaniu, w części dotyczącej oświetlenia Enea Oświetlenie Sp. z o.o. Na podstawie przedstawionych argumentów dotyczących własności majątku oświetleniowego, Enea Oświetlenie Sp. z o.o. nie wyraziła zgody na podejmowanie jakichkolwiek działań na majątku oświetleniowym Enea Oświetlenie Sp. z o.o. przez „podmioty trzecie”, tym samym uniemożliwiając miastu Poznań Zarządowi Dróg Miejskich wyłonienie wykonawcy przedmiotowej usługi w procedurze otwartej (w ocenie Enea Oświetlenie Sp. z o.o. stanowiłoby to naruszenie uprawnień właścicielskich przedsiębiorstwa energetycznego). Zarząd Dróg Miejskich nie będąc właścicielem wspomnianych powyżej urządzeń oświetlenia drogowego nie ma podstaw prawnych do wyłonienia wykonawcy „usługi oświetleniowej” w trybach konkurencyjnych.
Vorherige Bekanntmachung: 832530-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Standard i zakres wykonywanych usług oraz sposób realizacji przedmiotu zamówienia określają zapisy wzoru umowy. Zawarta w wyniku negocjacji umowa wejdzie w życie z dniem podpisania lecz wywołuje skutki prawne od dnia 01.01.2026 r.
Interne Kennung: DZ.UI.341.125.2025