2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ny hovedpolitistation - SØP
Beschreibung: Udbuddet, der gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66, vedrører opførelse af ny politistation i Horsens ved renovering og ombygning af eksisterende byggeri på Chr. M. Østergaards vej 4 og 4A, 8700 Horsens i totalentreprise. Udbuddet gennemføres af Projektselskabet CMØ ApS. Den udbudte aftale indgås med henblik på at opfylde en lejeaftale mellem Projektselskabet CMØ ApS og Bygningsstyrelsen, der indebærer indretning af eksisterende byggeri samt opførelse af ny garagebygning i henhold til Bygningsstyrelsens specifikke krav og ønsker, hvorfor kontrakten omfattes af udbudsloven. Der tildeles ikke konkurrencevederlag for deltagelse i udbuddet.
Vorherige Bekanntmachung: 638193-2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling. Efter modtagelsen af de indledende tilbud vil tilbuddene blive gennemgået, og det er ordregivers forventning, at der herefter gennemføres én forhandlingsrunde. Ordregiver forbeholder sig dog ret til at tildele kontrakt på grundlag af det indledende tilbud og dermed undlade at gennemføre forhandlinger. Der vil ikke i løbet af forhandlingen blive reduceret i antallet af bydende, og samtlige tilbudsgivere vil således (forudsat at forhandlingsrunden gennemføres) blive opfordret til at deltage i forhandlinger og afgive endeligt tilbud. Forhandlingerne vil kunne omfatte alle dele af det indledende tilbud. Forhandlingerne forventes at vare 2 timer for hver tilbudsgiver og forventes afholdt i den i tidsplanen i udbudsbetingelserne anførte periode. Det forventes, at de væsentligste nøglepersoner fra den af tilbudsgiver tilbudte organisation deltager i forhandlingerne, men at deltagerantallet i øvrigt forsøges begrænset til det nødvendige antal. Det eksakte tidspunkt for gennemførelse af forhandlingsmøde med de enkelte tilbudsgivere vil blive oplyst samtidig med resultatet af prækvalifikationen. Til forhandlingsmøderne forventes følgende dagsorden: 1. Præsentation af tilbud, herunder tilbudt metode og organisation 2. Pause 3. Forhandling/drøftelser af tilbud 4. Pause 5. Afsluttende spørgsmål og afrunding Efter forhandlingsmødet modtager tilbudsgiver referat af eget forhandlingsmøde og eventuelt rettelsesblad til udbudsmaterialet uploades på Dalux.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet, der gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66, vedrører opførelse af ny politistation i Horsens ved renovering og ombygning af eksisterende byggeri på Chr. M. Østergaards Vej 4 og 4A, 8700 Horsens i totalentreprise. Udbuddet gennemføres af Projektselskabet CMØ ApS. Den udbudte aftale indgås med henblik på at opfylde en lejeaftale mellem Projektselskabet CMØ ApS og Bygningsstyrelsen, der indebærer indretning af eksisterende byggeri samt opførelse af ny garagebygning i henhold til Bygningsstyrelsens specifikke krav og ønsker, hvorfor kontrakten omfattes af udbudsloven. Da udbudspligten følger af Projektselskabet CMØ ApS' aftale med Bygningsstyrelsen, er retlig status og den ordregivende myndigheds aktivitet, jf. bekendtgørelsens pkt. 1.1 angivet på baggrund af Bygningsstyrelsens forhold. Der tildeles ikke konkurrencevederlag for deltagelse i udbuddet.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan ved kontraktindgåelse som option tilkøbe opfyldelse af taksonomikrav for byggeriet jf. bestemmelserne herom i totalentreprisekontrakten.