179698-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bau von Fernheizleitungsnetzen – OVSU - Ledningsentreprise
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: OVSU - Ledningsentreprise
Beschreibung: Bygherre udbyder i totalentreprise, anlægs- og rørarbejder for etableringen af en ledningsnet og stikledninger indeholdende: * 27,7 km ledningsnet, distributionsnet i dimension DN25-DN250 * Stikledninger til forsyning af forbrugere, der har tilkendegivet de gerne vil tilsluttes fjernvarme ved kontraktindgåelse, hvilket dækker over minimum 755 forbrugere, herunder stikledninger til forsyning af navngivne storforbrugere Ledningsnettet og tilhørende stikledninger for tilslutning af forbrugere er opdelt i prioritet 1 og prioritet 2. Prioritet 1 dækker over distributionsnet og stikledninger til forsyning af 755 forbrugere. Prioritet 2 dækker over ledningsnet og stikledninger til forsyning af de forbrugere, ud over de 755 forbrugere, der ved kontraktindgåelse har tilkendegivet de vil tilsluttes fjernvarme. Ledningsnettet er dimensioneret, og dimensionerne fremgår af udbudsmaterialet. Tracéforslag fremgår ligeledes af tegningerne i udbudsmaterialet. Det samlede udbudsmateriale beskriver kravene for Bygherre og er udarbejdet med henblik på at indgå kontrakt med én totalentreprenør for design, levering, installation og idriftsættelse af hele ledningsanlægget. Udbudsmaterialet omfatter hele ledningsnettet. Som beskrevet i udbudsmaterialets ”8 – OVSU SAB TAG”, som også beskrevet i samme er der risiko for at enkelte strækninger i enden af nettet tages ud, afhængig af tilslutningen på den enkelte strækning. Parallelt med nærværende totalentreprise udbydes i særskilte udbud, projekter vedrørende energicentral og forbrugerinstallationer. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN745630A ---- Bygherre har besluttet at annullere udbudsproceduren. Bygherre havde håbet, at projektet kunne gennemføres uden at varsle en prisstigning af den variable fjernvarmepris til de kommende forbrugere og dermed indgå aftale om tilslutning på baggrund af allerede godkendte og kendte fjernvarmepriser. Det vurderes imidlertid ikke at kunne lade sig gøre i den nuværende form, og Bygherre ser sig derfor nødsaget til at annullere udbudsproceduren.
Vorherige Bekanntmachung: 753132-2024
Interne Kennung: Ledningsentreprise
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbuds- og forhandlingsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. Betingelserne for deltagelse i prækvalifikationsfasen er uddybet i afsnit 4. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Betingelserne for tilbuds- og forhandlingsfasen er uddybet i afsnit 5. Bygherren forbeholder sig retten til at acceptere det indledende tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til bekendtgørelsens afsnit 2.1, Procedure.