See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Saltholmsgade/Hjortensgade - Afd. 29
Beschreibung: Boligforeningen Århus Omegn, afd. 29 - Saltholmsgade/Hjortensgade indbyder herved til at afgive tilbud på totalentrepriseaftale vedrørende opførelse af nye almene boliger på Saltholmsgade/Hjortensgade. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af entreprisen.
Vorherige Bekanntmachung: 713078-2025
Interne Kennung: Saltholmsgade/Hjortensgade - Afd. 29
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud gennemføres som begrænset udbud med prækvalifikation. Der prækvalificeres 5 ansøgere til at afgive tilbud på opgaven. Ved udvælgelsen blandt de egnede og kvalificerede ansøgere vil Ordregiver vælge de 5 ansøgere, der opfylder mindstekravene for deltagelse, og som herudover i lyset af den udbudte opgave har den bedste tekniske og faglige formåen og som sikrer det bedste konkurrencefelt. Ved vurderingen af ansøgernes tekniske og faglige formåen vil Ordregiver lægge vægt på, at ansøgerne via referencer kan dokumentere erfaring med: •Opførelse af almene boliger i totalentreprise •Opførelse af nybyggeri i tættere bebygget område med vanskelige byggeplads- og trafikale forhold Ordregiver vil ved sin vurdering særligt tillægge det positiv vægt, hvis ansøgers referencer vedrører projekter af tilsvarende størrelse som det udbudte. Ansøger skal derfor ved udfyldelse af ESPD-dokumentets del IV, pkt. C oplyse om maksimalt 5 referencer fra de seneste 5 år, der i videst muligt omfang dokumenterer erfaring med ovenstående emner. Hvis ansøger støtter sin tekniske og faglige formåen på andre virksomheders formåen, herunder eventuelle underrådgiveres eller underentreprenørers formåen, kan der stadig maksimalt oplyses om i alt 5 referencer inkl. referencer fra disse andre virksomheder. Oplyser ansøgeren om mere end 5 referencer, vil det være de første 5 referencer, der indgår i bedømmelsen af ansøgningen. Ordregiver vurderer, at det bedste konkurrencefelt opnås ved at udvælge 3 små og mellemstore virksomheder/ansøgere og 2 store virksomheder/ansøgere til at afgive tilbud på opgaven: 1. Små og mellemstore virksomheder; årsomsætning på op til kr. 500.000.000 i det seneste regnskabsår, og 2. Store virksomheder; årsomsætning på over kr. 500.000.000 i det seneste regnskabsår Såfremt Ordregiver ikke modtager et tilstrækkeligt antal konditionsmæssige ansøgninger fra små og mellemstore virksomheder, vil Ordregiver udvide antallet af prækvalificerede store virksomheder. Såfremt Ordregiver ikke modtager et tilstrækkeligt antal konditionsmæssige ansøgninger fra store virksomheder, vil Ordregiver udvide antallet af prækvalificerede små og mellemstore virksomheder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001