2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af markedsføringsydelser i forbindelse med rekruttering og employer branding
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører indgåelse af en kontrakt om indkøb af markedsføringsydelser i forbindelse med kriminalforsorgens uniformerede uddannelser og employer branding. Udbuddet omfatter således markedsføring af betjentuddannelserne og løbende diverse omdømme- og brandingforbedrende kommunikationstiltag. Derudover omfatter udbuddet udvikling af et nyt fremtidssikret website, der skal erstatte nuværende rekrutteringswebsite blivfængselsbetjent.dk og sidenhen løbende vedligeholdelse heraf. Kontraktens estimerede økonomiske værdi Kontraktens værdi er estimeret på baggrund af den økonomiske ramme som er godkendt som følge af de indsatser der følger af flerårsaftalen for kriminalforsorgens økonomi. Flerårsaftalen har betydet et øget forbrug, som de sidste år har ligget på omkring 12-15 mio. årligt. Heraf har 1/3 været anvendt til analyse, udvikling og produktion af kampagnekoncept og 2/3 til markedsføring/annoncering. Dette forventes også at være fordelingen i fremtiden. Det estimatet timeforbrug fremgår af Bilag 4 – Prisbilag. Estimatet er imidlertid ikke en indikation af en garanteret omsætning for valgte leverandør. D. 22. maj 2025 lancerede regering derudover forslag til en ny straffereform som blandt andet omfatter etablering af 2.000 nye fængselspladser og 300 årsværk til en styrket indsats i fængslerne. Det forventes, at det også vil omfatte en investering i rekruttering og fastholdelse af fængselsbetjente. Den estimerede økonomi for kontrakten er derfor forbundet med en stor usikkerhed. Vi forventer at reformen vil kunne påvirke kontraktens økonomi i en positiv retning for Leverandøren. Vi er ikke bekendt med selve udmøntningens indhold eller tidsplan, og kan derfor ikke med sikkerhed vurdere om udmøntningen vil finde sted i kontraktperioden. Det skal samtidigt pointeres at or-dregiver rekrutterer efter behov. Det betyder at ordregiver efter behov vil igangsætte nye kampagner eller forlænge igangværende kampagner, såfremt rekrutteringsindsatsen ikke har givet den ønskede konverteringsgrad.
Interne Kennung: 25-15-0220
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud med forhandling i henhold til udbudslovens § 61-66
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72421000 Entwicklung von Internet- oder Intranet-Kundenanwendungen, 79341000 Werbedienste, 79413000 Marketing-Beratung, 92112000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Film- und Videofilmherstellung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kunden har option på at forlænge Kontrakten med op til 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Kundens option udløses ved skriftlig meddelelse til Leverandøren senest 3 måneder før udløb af Kontrakten med virkning fra den 01.02.2030.