181534-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Opførelse af Multihus Møllevang
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOpførelse af Multihus Møllevang
BeschreibungByggeopgaven omfatter opførelse af multihus bestående af bl.a. multihal, padelhal, depotfaciliteter, fællesområder, toiletter/omklædning, fitness, cafe og køkkenfaciliteter og udefaciliteter, samt diverse opholds- og bevægelsesmøbler, som skal danne ramme for et nyt samlingspunkt og aktivitetscenter for alle i Møllevang og omegn, og deres gæster. Byggeopgaven omfattende opførelse af multihus i Møllevang og skal indeholde følgende: • Idrætscenter med plads for børn og unge som kan mødes og dyrke deres fritidsinteresser. • Idrætscenter skal rumme hal til bl.a. håndbold, hal til 4 padelbaner, multisal, fitness og træningssal, samt diverse sekundære faciliteter som omklædning, klublokale og fællesområder • Udenomsarealer både på terræn og i højden, hvor man kan trække luft og trække fitness ud. • Alle tekniske installationer, som henhører til opgaven. • Alle myndighedskrav for gennemførelse af projektet. Det nye byggeri skal udover at være henvendt til sportsgrene, være et samlingssted, hvor man mødes til arrangementer af forskellig karakter. Det er derfor vigtigt at det kommende hus kan bruges til flere forskellige aktiviteter og nemt kan ”skifte karakter”. Rummene skal indrettes således at man tilgodeser flest mulige aktiviteter på den plads som er til rådighed. Tilbudsgiver skal i sit tilbud medtage de materialeønsker som bygherre forventer indeholdt i opgaven som angivet i BD-1 Værdibaseret byggeprogram, BD-2 Teknisk byggeprogram samt BD-3 Rumskema, opholds-/tribunemøbel og motorikmøbel skal medtages. Det er bygherres forventning, at hallen skal have de forventninger som angivet i udbudsmaterialet, men at der også skabes en waov-effekt, hvor man efterlades med gennemtænkte løsninger og et robust byggeri, som kan holde mange år ud i fremtiden. Det er bygherres forventning, at tilbudsgiverne fremkommer med et tilbud, som har alle ønskede faciliteter med og kan levere et nøglefærdigt byggeri som er gennemtestet og direkte klar til at ibrugtage. Såfremt tilbudsgiver ikke medtager alle ønskede ydelser, skal det tydeligt fremgå af tilbudsmaterialet.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
Interne KennungOpførelse af Multihus Møllevang