182509-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke – 50.86 Biler (2025)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel50.86 Biler (2025)
BeschreibungSKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem (herefter Systemet) vedrørende anskaffelse af biler. Systemet omfatter anskaffelse af biler indenfor nedenstående 4 kategorier. Kategoriernes indhold er nærmere defineret i bilag C Systemets genstand: • Kategori 1a, som omfatter anskaffelse af personbiler på baggrund af tildelingskriteriet "Omkostninger" • Kategori 1b, som omfatter anskaffelse af personbiler på baggrund af tildelingskriteriet "Bedste forhold mellem pris og kvalitet" • Kategori 2a, som omfatter anskaffelse af arbejdsbiler på baggrund af tildelingskriteriet "Omkostninger" • Kategori 2b, som omfatter anskaffelse af arbejdsbiler på baggrund af tildelingskriteriet "Bedste forhold mellem pris og kvalitet" Kunder skal ved anvendelse af Systemet altid benytte tildelingskriteriet ”Omkostninger” (kategori 1a og 2a), medmindre de(n) bil(er), der anskaffes i Systemet, udgør en arbejdsplads for brugeren af bilen, eller hvis der behov for at foretage en evaluering af bilens sikkerhedsfunktioner. I disse tilfælde skal der gennemføres en lovpligtig arbejdspladsvurdering (APV) af bilen, hvorfor det konkrete indkøb i dette tilfælde skal foretages i kategori 1b eller 2b under anvendelse af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet”. I kategori 1a og 1b kan der kun anskaffes biler, som Færdselsstyrelsen til enhver tid definerer som en personbil i indregistreringskategori M1 (i Systemet er M1 benævnt som personbiler). I kategori 2a og 2b kan der kun anskaffes biler, som Færdselsstyrelsen til enhver tid definerer som en personbil M2, varebil N1 eller en lastbil N2 , det er dog alene den del af køretøjsart 025 N2 lastbil, der er omfattet af et kørekort til kategori B, som kan anskaffes i systemet (i Systemet er biler omfattet af M2, N1 og N2 benævnt under fællesbetegnelsen arbejdsbiler). Statslige myndigheder er via ”Statens indkøbscirkulære” automatisk forpligtet til at anvende aftalen, ligesom de Forberedende grunduddannelser (FGU) er det. Kommunale kunder skal have aktiveret deres aftageforpligtelse overfor SKI for at kunne anvende aftalen ved idriftsættelsen. Alle øvrige SKI kunder har ret men ikke pligt til at bruge aftalen. Kundebegreberne og kundernes aftageforpligtelse er beskrevet i detaljer i bilag B Kundeliste.
Interne Kennung50.86-678e169e4a3234d92bac3e0e
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensSKI udbyder et dynamisk indkøbssystem 50.86 Biler (2025). Ansøgninger om optagelse i systemet modtaget inden ansøgningsfristen, vil blive behandlet inden for senest 15 arbejdsdage efter ansøgningsfristen. Ansøgninger om optagelse i systemet som modtages efter ansøgningsfristen, vil blive behandlet i løbet af 10 arbejdsdage, medmindre særlige forhold gør sig gældende jf. udbudslovens § 104, stk. 5 og 6 i relation til mulighed for at forlænge perioden for vurdering af ansøgninger.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge, 34110000 Personenkraftwagen, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelPersonbiler (kategori 1a)
BeschreibungI kategori 1a kan der anskaffes personbiler. En personbil er i systemet defineret som en "Bil med højst otte siddepladser ud over førerens siddeplads. Der må ikke være afsat plads til stående passagerer", jf køretøjsart nr. 021 ” Personbil M1” i bilag 1 i Færdselsstyrelsens ”Bekendtgørelse om detailforskrifter for køretøjers indretning, udstyr og anvendelse” – lovbekendtgørelse nr. 1440 af 06/12/2024 Tildelingskriteriet i kategori 1a er omkostninger (TCO).
Interne KennungKategori 1a-678e169e4a3234d92bac3e0c
LosLOT-0002
TitelPersonbiler (kategori 1b)
BeschreibungI kategori 1b kan der anskaffes personbiler. En personbil er i systemet defineret som en "Bil med højst otte siddepladser ud over førerens siddeplads. Der må ikke være afsat plads til stående passagerer", jf køretøjsart nr. 021 ” Personbil M1” i bilag 1 i Færdselsstyrelsens ”Bekendtgørelse om detailforskrifter for køretøjers indretning, udstyr og anvendelse” – lovbekendtgørelse nr. 1440 af 06/12/2024 Tildelingskriteriet i kategori 1b er bedste forhold mellem pris og kvalitet (APV).
Interne KennungKategori 1b-678e169e4a3234d92bac3e0f
LosLOT-0003
TitelArbejdsbiler (kategori 2a)
BeschreibungI kategori 2a kan der anskaffes biler, som Færdselsstyrelsen til enhver tid definerer som en personbil M2, varebil N1 eller en lastbil N2, jf. køretøjsart nr. 022 ” Personbil M2”, nr. 024 Varebil N1 og nr. 025 Lastbil N2 i bilag 1 i Færdselsstyrelsens ”Bekendtgørelse om detailforskrifter for køretøjers indretning, udstyr og anvendelse” – lovbekendtgørelse nr. 1440 af 06/12/2024. Det er dog alene den del af køretøjsart 025 N2 lastbil, der er omfattet af et kørekort til kategori B, som kan anskaffes i systemet (i Systemet er biler omfattet af M2, N1 og N2 benævnt under fællesbetegnelsen arbejdsbiler). På udbudstidspunkt definerer Færdselsstyrelsen de pågældende kategorier således: 022 - Personbil M2 Bil med mere end otte siddepladser ud over førerens siddeplads og med en tilladt totalvægt på højst 5.000 kg. 024 - Varebil N1 Bil, der er indrettet til at benyttes til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg. 025 - Lastbil N2 Bil, der er indrettet til at benyttes til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på mere end 3.500 kg, men ikke over 12.000 kg. Tildelingskriteriet i kategori 2a er Omkostninger (TCO).
Interne KennungKategori 2a-678e169e4a3234d92bac3e10
LosLOT-0004
TitelArbejdsbiler (kategori 2b)
BeschreibungI kategori 2b kan der anskaffes biler, som Færdselsstyrelsen til enhver tid definerer som en personbil M2, varebil N1 eller en lastbil N2, jf. køretøjsart nr. 022 ” Personbil M2”, nr. 024 Varebil N1 og nr. 025 Lastbil N2 i bilag 1 i Færdselsstyrelsens ”Bekendtgørelse om detailforskrifter for køretøjers indretning, udstyr og anvendelse” – lovbekendtgørelse nr. 1440 af 06/12/2024. Det er dog alene den del af køretøjsart 025 N2 lastbil, der er omfattet af et kørekort til kategori B, som kan anskaffes i systemet (i Systemet er biler omfattet af M2, N1 og N2 benævnt under fællesbetegnelsen arbejdsbiler). På udbudstidspunkt definerer Færdselsstyrelsen de pågældende kategorier således: 022 - Personbil M2 Bil med mere end otte siddepladser ud over førerens siddeplads og med en tilladt totalvægt på højst 5.000 kg. 024 - Varebil N1 Bil, der er indrettet til at benyttes til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg. 025 - Lastbil N2 Bil, der er indrettet til at benyttes til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på mere end 3.500 kg, men ikke over 12.000 kg. Tildelingskriteriet i kategori 2b er bedste forhold mellem pris og kvalitet (APV).
Interne KennungKategori 2b-678e169e4a3234d92bac3e11