183598-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Udbud af behandling af forbrændingsegnet affald for Fredericia Kommune, Kolding Kommune, Middelfart Affald & Genbrug A/S og Vejle Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af behandling af forbrændingsegnet affald for Fredericia Kommune, Kolding Kommune, Middelfart Affald & Genbrug A/S og Vejle Kommune
BeschreibungFredericia Kommune, Kolding Kommune, Middelfart Affald & Genbrug A/S og Vejle Kommune udbyder forbrænding af forbrændingsegnet affald, der ikke er farligt affald, fra hhv. husstandsindsamlet restaffald og husholdningslignende erhvervsaffald, samt Ordregivernes genbrugspladser. Transport af affaldet til anviste modtageplads/forbrændingsanlæg indgår ikke i udbuddet. Transporten indgår dog som led i den samlede prissætning af opgaven i form af et transporttillæg. Udbuddet er organiseret som et fælles udbud med 8 delkontrakter, der evalueres i tre grupper. Tilbuddet gives pr. gruppe, så kontrakterne er baseret på samme enhedspriser. Gruppe 1 omfatter 16.400 tons forbrændingsegnet affald, gruppe 2 omfatter 19.800 tons forbrændingsegnet affald, og gruppe 3 omfatter 18.900 tons forbrændingsegnet affald. Der er afholdt markedsdialog i januar 2025.
Vorherige Bekanntmachung789857-2024
Interne Kennung397429
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
LosLOT-0001
TitelGruppe 1
BeschreibungDelkontrakt 1: Restaffald fra Middelfart Affald & Genbrug A/S og delkontrakt 2: Restaffald fra Kolding Kommune
Interne Kennung452572
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Menge16 400 Tonnen
LosLOT-0002
TitelGruppe 2
BeschreibungDelkontrakt 3: Restaffald fra Fredericia Kommune og delkontrakt 4: Blandet forbrændingsegnet affald fra Vejle Kommune
Interne Kennung452573
Menge19 800 Tonnen
LosLOT-0003
TitelGruppe 3
BeschreibungDelkontrakt 5: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Kolding Kommune, delkontrakt 6: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Middelfart Affald & Genbrug A/S, delkontrakt 7: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Fredericia Kommune og delkontrakt 8: Rest efter sortering (småt og neddelt stort brændbart affald), samt blandet forbrændingsegnet affald fra Vejle Kommune
Interne Kennung452574
Menge18 900 Tonnen