183999-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Bootshäfen – Løgstør Havn - Ny marina
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLøgstør Havn - Ny marina
BeschreibungUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i overensstemmelse med Udbudslovens §§ 58-60 (EU-udbud) med forudgående prækvalifikation uden forhandling (Lovbekendtgørelse nr. 116 af 03.02.2025). Udbuddet omfatter udvidelse af Løgstør Havn med en ny marina med ca. 59 nye bådpladser. Der etableres en ny ca. 370 m lang ydermole. Inden etable-ring af ydermolen skal der etableres vertikaldræn for at accelerere sætninger under ydermolen. Ydermolen afsluttes med et pælefunderet molehoved. På bagsiden af ydermolen etableres pælefunderet træbådebro i hele længden. I den nye marina etableres træbådebroer ved Forfyrspladsen, Kongekajen og Beddingspladsen funderet på tropiske træpæle samt fortøjningspæle. Langs træbådebroerne etableres el- og vandforsyning. Generelt skal det nye havnebassin have vanddybde til kote -3,0, og der vil være behov for uddybning af dele af det nye havnebassin.
Interne Kennung650632
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45242200 Bau von Bootshäfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45244200 Molen
5. Los
LosLOT-0000
Haupteinstufung (cpv): 45244200 Molen