2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende levering af tolkeydelser
Beschreibung: Udlændingestyrelsen udbyder på vegne af Udlændinge- og Integrationsministeriets departement, styrelser og nævn en rammeaftale, der omfatter mundtlig tolkning, herunder fremmøde-, video-, og telefontolkning på følgende sprog: arabisk, dari, farsi, kurmanji, pashto, russisk og ukrainsk. Se bilag 2 - beskrivelse af kunden for en fuld liste over de myndigheder, som kan anvende aftalen. Den udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ordregiver har vurderet, at en opdeling af rammeaftalen om tolkeydelser vil medføre unødvendig administrativ kompleksitet og gøre det besværligt at koordinere flere aftaler. Samtidig sikrer én samlet aftale en ensartet kvalitet og håndtering af tolkeydelserne.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79540000 Dolmetscherdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kunden har mulighed for at udfase brugen af det nuværende anvendte bookningssystem og overgå til leverandørens bookningssystem. Leverandørens bookningssystem skal leve op til de funktionaliteter som beskrevet i bilag 4 Krav til bookingsystem. Kunden kan aktivere optionen med minimum fire måneders varsel. Før ibrugtagen af leverandørens bookingsystem kan finde sted, skal leverandøren sikre, at alle de nødvendige funktionaliteter, som er beskrevet i bilag 4, er klar, og at kundens brugere kan tilgå bookingsystemet, samt at brugerne er blevet oplært heri mv. Leverandøren skal have gennemført alle fornødne test mv., før ibrugtagningen kan igangsættes.