186214-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung – Offentligt EU-udbud vedrørende slamsugning og kloakspuling for Vesthimmerlands Vand A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt EU-udbud vedrørende slamsugning og kloakspuling for Vesthimmerlands Vand A/S
BeschreibungVesthimmerlands Vand A/S udbyder hermed en rammeaftale vedrørende tømning og spuling af tanke, bygværker, ledninger og brønde, tømning og spuling af diverse samt transport og bortskaffelse af opsamlet materiale. Opgaven udbydes som én samlet rammeaftale, der omfatter både slamsugning og spuling. Yderligere oplysninger om udbuddets indhold kan læses i det komplette udbudsmateriale, som er offentliggjort via udbudsportalen Mercell. Den udbudte rammeaftale forudsættes indgået med én tilbudsgiver. Den forventede årlige mængde for nærværende udbud fremgår af Bilag 1 – Tilbudsliste slamsugning og kloakspuling. Ordregiver estimerer, at den kommende leverandør skal forvente et ydelsesomfang fordelt på følgende måde: Planlagte opgaver : 400 timer Semi-akutte opgaver : 200 timer Akutte opgaver : 100 timer Det pointeres, af der er alene tale om et estimat, som ikke er bindende for Ordregiver. Ordregiver estimerer at ca. 50 % de akutte opgaver vil ligge udenfor den normale arbejdstid, dvs. i tidsrummet kl. 18.00-07.00 i hverdage samt hele lørdag og søndag. Ordregiver vurderer, at der ikke anvendes traktorspuler, hvorfor dette ikke indgår i ydelsesbeskrivelsen.
Interne Kennung279538497
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. forsyningsvirksomhedsdirektivet (2014/25 EU) art. 45, jf. bekendtgørelse nr. 1078 af 29/06/2022.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90400000 Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90410000 Abwassersammlung, 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen
5. Los
LosLOT-0000