See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Etablering af varmepumpecentral (Ølgod)
Beschreibung: Ølgod Fjernvarmeselskab a.m.b.a. (benævnt Ølgod Fjernvarme eller bygherre) ønsker at etablere en ny varmecentral. Nærværende totalentreprise omfatter design, projektering og etablering af komplet varmecentral bestående af 480 m² bygning, luft/vand varmepumpeanlæg med energioptagere, rørinstallationer samt alle tilhørende installationer, mv. Varmepumpeanlægget skal være med CO2 som kølemiddel og dimensioneres til en varmeeffekt på mindst 4,6 MW ved en udetemperatur på 0°C. Der ønskes desuden en optionspris på et varmepumpeanlæg med en samlet varmeeffekt på mindst 9,2 MW ved en udetemperatur på 0°C. Varmepumpeanlægget på 4,6 MW, må kun fylde halvdelen af varmepumperummet i bygningen, mens optionen på 9,2 MW må benytte hele arealet i varmepumperummet. I entreprisen er udover et varmepumpeanlæg og bygning indeholdt: • 10 kV installation inkl. koblingsudstyr, transformere, samt etablering af 10 kV kabelanlæg (ca. 150 m) • Nødstrømsanlæg • Komplet rørinstallation, pumper, ventiler, mv. Bygherre indkøber de komponenter, som fremgår af komponentliste
Vorherige Bekanntmachung: 00253050-2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Ølgod Fjernvarmeselskab a.m.b.a. (benævnt Ølgod Fjernvarme eller bygherre) ønsker at etablere en ny varmecentral. Nærværende totalentreprise omfatter design, projektering og etablering af komplet varmecentral bestående af 480 m² bygning, luft/vand varmepumpeanlæg med energioptagere, rørinstallationer samt alle tilhørende installationer, mv. Varmepumpeanlægget skal være med CO2 som kølemiddel og dimensioneres til envarmeeffekt på mindst 4,6 MW ved en udetemperatur på 0°C. Der ønskes desuden en optionspris på et varmepumpeanlæg med en samlet varmeeffekt på mindst 9,2 MW ved en udetemperatur på 0°C. Varmepumpeanlægget på 4,6 MW, må kun fylde halvdelen af varmepumperummet i bygningen, mens optionen på 9,2 MW må benytte hele arealet i varmepumperummet. I entreprisen er udover et varmepumpeanlæg og bygning indeholdt: • 10 kV installation inkl. koblingsudstyr, transformere, samt etablering af 10 kV kabelanlæg (ca. 150 m) • Nødstrømsanlæg • Komplet rørinstallation, pumper, ventiler, mv. Bygherre indkøber de komponenter, som fremgår af komponentliste.