2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om levering, drift, support, vedligeholdelse og videreudvikling af bibliotekernes logistiksystem til Københavns Kommune/Aarhus Kommune
Beschreibung: Leverandøren skal etablere og stille et System til rådighed, som anviser flydende materialer til biblioteksfilialer ift. konfigureret opsætning i Systemet. Systemet er baseret på en standardløsning, og stilles til rådighed for Kunden i Leverandørens driftsmiljø. Systemet skal holde den manuelle håndtering af materialer på et minimum, så der skal benyttes så få personaleressourcer på opgaven som muligt. Kontrakten er uden fast udløbsdato, og løber indtil opsigelse eller ophør på anden vis.
Interne Kennung: 279529332
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er omfattet af afsnit II i lov nr. 1564 af 15. december 2015 (udbudsloven) med senere ændringer. Ordregiver er ansvarlig for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet, samt forbuddet mod forskelsbehandling på baggrund af nationalitet respekteres, i alle faser af udbuddet frem til tidspunktet for opfyldelsen af den udbudte kontrakt. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvilket indebærer, at interesserede økonomiske aktører ansøger om at blive prækvalificeret til at afgive et indledende tilbud, som efterfølgende kan danne grundlag for en forhandling. Ordregiver anvender udbudsproceduren udbud med forhandling med hjemmel i udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra a, idet Ordregivers behov ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger. Ordregiver har herved bl.a. vurderet, at det ønskede it-system skal kunne integreres mod fælles biblioteksinfrastruktur, herunder bl.a. Fælles Bibliotekssystem i nuværende og kommende versioner, samt BDI Databrønd og Ordregivers AD.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30238000 Automationsgeräte für Bibliotheken, 48160000 Bibliothekensoftwarepaket, 48161000 Bibliothekenverwaltungssystem, 72212160 Entwicklung von Bibliothekensoftware, 79995000 Bibliotheksverwaltung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kunden har i kontraktens løbetid mulighed for at udnytte en option til løbende videreudvikling af Systemet, så Systemet til enhver tid understøtter Kundens ønsker og behov ift. Systemets kvalitet og funktioner som et effektivt arbejdsredskab for Kundens Medarbejdere. Leverandøren skal på Kundens anfordring stille de i Bilag 3 (Priser og betalingsplan), anførte konsulentydelser til rådighed for Kunden der vederlægges efter medgået tid.