190210-2025 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
Beschreibung: Med nærværende udbud ønskes valgt en totalrådgiver som skal udarbejde anlægs- og byggeprogram, projektere, udbyde en hovedentreprise, føre fagtilsyn m.m. i forbindelse med realiseringen af Projektet ”Thyborøn 2.0 Den Maritime Kraft, etape 2 & 3. ”. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede teams at ansøge om at blive prækvalificerede”. Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Vorherige Bekanntmachung: 570821-2024
Interne Kennung: Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Thyborøn 2.0 Den Maritime Kraft” er et anlægsprojekt, der tager udgangspunkt i ”Den Strategisk Fysiske Udviklingsplan for Thorsminde-Thyborøn”. Første etape er allerede projekteret og påbegyndt realiseret. Nærværende udbud af totalrådgiverydelsen omhandler etape 2 og 3, som skal stå færdig ved udgangen af 2027. Projektets aktiviteter skal binde havnebyens fysiske forbindelser sammen, så synergien mellem byens funktioner forbedres, og det bliver lettere at navigere i byens rum. Parkeringen skal integreres naturlig i landskabet. Byen skal sikres mod klimaforandringernes påvirkning med en struktur, der bidrager med nye rekreative oplevelser. Anlægsbudgettet til etape 2 og 3 er på ca. 16 mio. kr. ekskl. moms. Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71222000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Freianlagen, 71420000 Landschaftsgestaltung